Z tym pytaniem przegrali nawet byli posiadacze Fiata 126p. Ponad 76 tys. osób odpowiedziało źle

Ile kosztuje Maluch? To pytanie wciąż zadaje sobie wiele osób, które są w stanie wydać krocie na kultowe auto sprzed lat. Okazuje się jednak, że nie każdy wie, w którym roku został wyprodukowany ostatni model Fiata 126p. Zastanów się, a później sprawdź, czy twoja odpowiedź jest prawidłowa.

Fiaty 126p nazywane są również Maluchami i to właśnie pod tą nazwą kojarzy je większość kierowców. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pojazdy święciły triumfy na ulicach, a wiele osób marzyło o nich jako o pierwszym aucie. Było funkcjonalne, lekkie, a eksploatacja zazwyczaj nie sprawiała większych problemów. Choć Maluchy nie są już w Polsce produkowane, wciąż wiele osób wspomina je ze wzruszeniem, a kolekcjonerzy są w stanie zapłacić spore sumki za zadbane okazy. Okazuje się jednak, że nie każdy wie, kiedy dokładnie przestano produkować Fiaty 126 p. 

Zobacz wideo Start Wielkiej Wyprawy Maluchów do Monte Carlo

Kiedy zjechał ostatni Maluch? Ponad 76 tys. osób udzieliło błędnej odpowiedzi

Maluch, który został wyprodukowany jako ostatni w Polsce, zjechał z linii produkcyjnej zakładu Fiat Auto Poland w Bielsku-Białej. Pojazd należał do serii limitowanej o nazwie "Happy End" i wyprodukowano tylko 1000 sztuk w dwóch kolorach - po 500 w czerwonym i po 500 w żółtym.

To właśnie pytanie o produkcję Fiata 126p stało się ogromnym wyzwaniem dla uczestników jednego z naszych quizów. Kwestia dotyczyła bowiem roku, w którym wyprodukowano ostatniego Malucha. Choć wielu osobom wydaje się, że pamiętają ten rok, a data może wydawać się nawet oczywista, to jednak udzielenie prawidłowej odpowiedzi nie było dla czytelników takie proste.

W którym roku wyprodukowano ostatniego Fiata 126p?
W którym roku wyprodukowano ostatniego Fiata 126p? W którym roku wyprodukowano ostatniego Fiata 126p? Zdjęcie ilustracyjne, grafika własna

Statystyki pokazują, że  41866 osób wiedziało, że ostatni Fiat 126p został wyprodukowany w 2000 r. Aż 76236 osób udzieliło jednak błędnej odpowiedzi, wybierając jedną z pozostałych dwóch dostępnych opcji.

Jak powstał Fiat 126p? Tę historię zna niewielu

Skąd wziął się Fiat 126p? Edward Gierek postanowił wprowadzić w Polsce nieduży i niezbyt kosztowny samochód, który miał być w teorii dostępny dla wszystkich. W efekcie podpisano dokumenty z włoskim Fiatem, a na ich podstawie udzielono licencji na produkcję modelu 126, który był następcą Fiata 500. W Polsce pojawił się na początku lat 70. XX wieku.

Więcej o: