Program PB100 się rozkręca. Jest wykonawca obwodnicy na Pomorzu Zachodnim

Dobre informacje dla kierowców z Pomorza Zachodniego. Nie dość, że GDDKiA ostatnio dużo pisała o S10, to teraz chwali się kolejną obwodnicą z programu PB100.

Program Budowy 100 obwodnic (PB100) to jedna z ostatnich inicjatyw polityków, która na pewno podoba się kierowcom. Nowe obwodnice to dla mieszkańców miast zawsze znakomita informacja, a im ich więcej, tym lepiej. Obwodnica zwiększa komfort życia i bezpieczeństwo, ponieważ wyciąga z miejscowości transport. Korzystają też kierowcy - nie muszą się przedzierać przez miasto, a czas przejazdu się skraca. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma dobre wiadomości dla mieszkańców Pomorza Zachodniego.

Obwodnica Wałcza w ciągu DK22. Obwodnice na Pomorzu Zachodnim

Po analizie i ocenie ofert w przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyła firma PORR z kwotą 175,64 mln zł. Pozostali oferenci mają 10 dni na ewentualne odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Nowa trasa powstanie w ramach Programu budowy 100 obwodnic, jej realizacja została zaplanowana w latach 2024-2028

- podaje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Zgodnie z planami budowa obwodnicy ma ruszyć w 2025 r., a droga zostanie oddana kierowcom w 2028 r. Obwodnica Wałcza to jedna z kilku, które powstaną na Pomorzu Zachodnim. W programie budowy 100 obwodnic jest jeszcze osiem innych inwestycji. 

  • W budowie jest obwodnica Gryfina w ciągu DK31 oraz Szczecinka w ciągu DK20.
  • W lutym podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Szwecji w ciągu DK22.
  • Dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 został opracowany projekt budowlany i w ubiegłym roku uzyskana decyzja ZRID. Inwestycja planowana jest do realizacji wspólnie z II etapem obwodnicy Przecławia i Warzymic
  • Ogłoszono przetarg na realizację obwodnicy Rusinowa w ciągu DK22
  • Ruszył przetarg dla obwodnicy Stargardu w ciągu DK20.
  • W 2024 r. ma być ogłoszony przetarg na obwodnicę Złocieńca w ciągu DK20.
  • Dla obwodnicy Człopy w ciągu DK22, która jako ostatnia ze wszystkich zachodniopomorskich inwestycji z Programu 100 obwodnic uzyskała decyzję środowiskową, rozstrzygane jest jeszcze przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze odwołanie od tej decyzji.

Wróćmy do Wałcza. Co już wiadomo o obwodnicy?

Wałcz od końca 2020 roku posiada obwodnicę w ciągu drogi S10. Przez miasto przebiega również DK22 i dopiero budowa obwodnicy w ciągu tej drogi pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego odbywającego się po drogach krajowych

- podaje GDDKiA. Będzie to jednojezdniowa droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) i będzie poprowadzona po wschodniej stronie miasta. Na trasie powstaną dwa mosty, przejazd dla rowerzystów pod drogą, wiadukt na linią kolejową oraz wiadukt nad drogą S10 w ramach nowego węzła drogowego. Zaplanowano również realizację sześciu rond z drogami powiatowymi, gminnymi i drogą wojewódzką.

Zobacz wideo Skoczek-nielot w BMW próbował przejechać rondo. Teraz grożą mu trzy lata więzienie
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.