Tajemnicze słupki na ulicach całej Warszawy. Spokojnie, to tylko mikronawigacja

Tajemniczy słupek zakończony kartą z herbem Warszawy wygląda nietuzinkowo i zwraca na siebie uwagę. Czym tak właściwie jest? To element systemu mikronawigacji. Systemu, który jest realizowany w Warszawie. Składa się już z 800 nadajników.

Warszawa lubi innowacje. Szczególnie te, które mają ułatwiać życie jej mieszkańcom. Tym razem stolica stawia na projekt o nazwie Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (VWOF), który jest realizowany z 25. innymi gminami w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Co te wszystkie oficjalne nazwy oznaczają w praktyce?

Zobacz wideo Warsztat okazał się dziuplą pełną części z kradzionych aut

Dziwne słupki to iBeacon działające w ramach systemu mikronawigacji

Jednym z punktów VWOF jest system mikronawigacji. Składają się na niego dziwne słupki, które tak naprawdę są urządzeniami nawigacyjnymi. To nadajniki iBeacon. Cel ich pojawienia się jest jeden. Chodzi o ułatwienie poruszania się po mieście osobom niewidomym i słabo widzącym. Słupki pojawią się na początek wewnątrz różnych obiektów. Na liście znajdą się urzędy miasta, ośrodki zdrowia czy stacje metra. Dobrym przykładem jest, chociażby stacja Kabaty. Choć dziś nadajniki powinni znajdować się na wszystkich przystankach linii M1 i M2.

Słupek pracujący w ramach systemu mikronawigacji rzuca się w oczy także osobom widzącym. To nic innego, jak pałąk, który stoi na chodniku i jest zakończony niewielką tablicą z napisem "system mikronawigacji realizujemy dla miasta Warszawa". Choć nie tylko, bo iBeacony są przede wszystkim mocowane do ścian. Tu będą wyglądać jak niewielkie skrzynki nadawcze.

Jak działa system mikronawigacji w Warszawie?

Mieszkaniec musi bezpłatnie pobrać aplikację NawiGo. Aplikacja jest z kolei skomunikowana z radiolatarniami iBeacon, które stanowią podstawę systemu mikronawigacji. Za ich sprawą aplikacja będzie w stanie wskazać drogę do peronu czy na zewnątrz stacji metra, automatu z biletami komunikacji miejskiej czy przejścia przez bramki.

Co ważne, system mikronawigacji działa w trybie offline i dwukierunkowo. Pozwala też na odbiór informacji od użytkowników dotyczących np. zagrożeń. Te zostaną przekazane kolejnym osobom, które pojawią się w pobliżu danej radiolatarniami iBeacon.

Mikronawigacja w Warszawie składa się już z 800 nadajników

Do tej pory w Warszawie pojawiło się przeszło 800 nadajników. To jednak dopiero początek. Projekt jest bowiem realizowany w ramach programu Virtualna Warszawa. Programu, który dekadę temu zdobył milion euro dofinansowania w konkursie Mayors Challenge. Wdrożenie systemu nadzoruje Biuro Pomocy i Projektów Społecznych (PS) UM St. Warszawy.

Więcej o: