Ogólnopolska awaria CEPiK. Urzędy nie mogą rejestrować aut, a to nie koniec problemów

System Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców odmówił posłuszeństwa w całym kraju. Nie wiadomo, jaka jest przyczyna, ale ta awaria sparaliżowała wydziały komunikacji urzędów w całej Polsce.

O tym, że CEPiK przestał działać, można dowiedzieć się z komunikatów w mediach społecznościowych oraz wiadomości na stronach internetowych urzędów w całej kraju. Alarmują starostwa, miasta i dzielnice, głównie po to, aby oszczędzić czas kierowcom. Jeśli wybieracie się właśnie zarejestrować kupione auto, poczekajcie chwilę, aż awaria elektronicznego systemu zostanie usunięta.

Zobacz wideo 35 punktów karnych i mandaty na 2500 zł, a bus w złym stanie i bez badań technicznych

Globalna awaria systemu CEPiK. Usunięcie usterki może trochę potrwać

Jeśli CEPiK nie działa, urzędnicy w wydziałach komunikacji nie mogą przeprowadzić procesu rejestracji nowego auta, więc i tak wrócicie do domu z kwitkiem, ale tylko tym przysłowiowym. Co gorsze, problem pojawi się nie tylko przy próbie rejestracji samochodów, ale również praw jazdy i paszportów, a nawet zatwierdzeniu wyniku badania technicznego, do czego również jest potrzebny działający CEPiK. Obsługa takich klientów została wstrzymana do odwołania, m.in. w Grodzisku Wielkopolskim, Gorzowie, Częstochowie i Opolu, a lista się wydłuża z każdą chwilą. To zła wiadomość dla kierowców, którym policja zatrzymała dowód rejestracyjny pojazdu za zły stan techniczny. Nawet jeśli przeszedł pomyślnie badanie w stacji kontroli pojazdów, do momentu zarejestrowania jego wyniku w internetowym systemie ewidencji, nie może być dopuszczony do ruchu.

Jeśli chcecie zarejestrować samochód, zróbcie to innego dnia. Dzisiaj nie działa CEPiK

Problem z funkcjonowaniem Systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jest globalny - występuje w całym kraju. Zawiadamiają o tym urzędy w różnych miejscowościach, przede wszystkim z zachodu Polski, ale nikt nie wie, dlaczego CEPiK odmówił posłuszeństwa. Z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która nadzoruje podsystem CEPiKU-u "Pojazd i Kierowca" dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, że przyczyna prawdopodobnie nie leży po stronie samego systemu. Powodem braku dostępu do CEPiK-u może być awaria infrastruktury w Wielkopolsce. Globalny nadzór nad CEPiK-iem sprawuje Ministerstwo Cyfryzacji. Na razie wydziały komunikacji otrzymały tylko informację, że informatycy pracują nad znalezieniem przyczyny problemów z CEPiK, a działanie systemu powinno zostać przywrócone jeszcze dziś (12 marca). Jednak z załatwieniem jakiejkolwiek sprawy w urzędzie miasta, starostwa, czy dzielnicy, a zwłaszcza wydziałach komunikacji, lepiej wstrzymać się przynajmniej do jutra.

CEPiK to system informatyczny, który obejmuje centralną ewidencję kierowców (CEK) oraz centralną ewidencję pojazdów (CEP). W systemie gromadzone są między innymi dane o pojazdach i ich właścicielach oraz o kierowcach. Wczoraj (11 marca) CEPiK realizował przeniesienie treści na nową stronę internetową. Wszystkie informacje, aktualizacje i usługi związane z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców (CEPiK) miały znaleźć się na nowej stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/cepik.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.