Podatek od samochodu w 2024 r. O co chodzi i kto musi płacić?

Nawet kilka tysięcy złotych "kary" za zakup samochodu spalinowego. To będzie wizja, która stanie się aktualna jeszcze w tym roku? Nowy podatek od aut spędza sen z powiek kierowcom. Sprawdźmy, jakie konkrety do tej pory poznaliśmy na jego temat.

Podatek od samochodów spalinowych to puszka Pandory, którą obecny rząd odziedziczył po poprzednim. Deklaracja dotycząca jego wprowadzeniu została wpisana przez gabinet Mateusza Morawieckiego do KPO. A skoro Polska zobowiązała się do wprowadzenia daniny, teraz obietnicę musi spełnić...

Zobacz wideo Kierowca pędził blisko 200 km/h drogą ekspresową S8

Co wiadomo na temat odpłaty od aut spalinowych w 2024 r.?

Nowy rząd początkowo nabrał wody w usta. Nie chciał wypowiadać się na temat nowej opłaty. Aż do wywiadu, który kilkanaście dni temu udzielił Krzysztofa Bolesta – wiceminister klimatu i środowiska – redaktorom Rzeczypospolitej. W nim zdradził, że prace nad kształtem nowego podatku trwają. A na razie jedynym pewnikiem jest to, że danina zostanie odwleczona w czasie. Pierwotnie podatek od samochodu miał wejść w życie w IV kwartale 2024 r. Pojawi się jednak dopiero w 2025 r.

W pierwszej fazie obowiązywania opłata od samochodu spalinowego ma dotyczyć tylko transakcji zakupu. Trzeba będzie ją wnieść po nabyciu auta o napędzie spalinowym – a więc nie tylko benzyniaka czy diesla, ale także hybrydy, w tym pewnie i plug-in. Wysokość opłaty może zależeć od normy emisji, ewentualnie np. pojemności silnika.

W 2026 r. pojawi się kolejny podatek od samochodów. Tym razem za użytkowanie

Na roku 2025 podatek od samochodu spalinowego wcale się jednak nie zatrzyma. Bo już w 2026 r. ramię w ramię z nim do kierowców przyjdzie kolejna danina. Tym razem będzie to roczna opłata za użytkowanie samochodu spalinowego. W tym przypadku również szczegółów niestety na razie brakuje. Wiadomo jedynie, że opłata zostanie uzależniona od emisyjności pojazdu, ale być może także i jego masy. O drugim z kryteriów mówił w rozmowie z Rzeczpospolitą wcześniej wspomniany Krzysztofa Bolesta. To miałby być element walki z ciężkimi SUV-ami w miastach.

Kiedy pojawią się przepisy w zakresie podatku od samochodu spalinowego?

Wiceminister klimatu i środowiska mówił w wywiadzie o tym, że "trwają rozmowy między poszczególnymi resortami", a kształt nowych przepisów nie jest ostateczny. Kiedy zatem poznamy metodologię wyliczania podatków od samochodów spalinowych? Skoro pierwszy ma wejść w życie od początku 2025 r., ustawa lub inny akt prawny w tym zakresie powinien się pojawić w perspektywie kilku miesięcy. Kierowcy będą zatem czekać na publikację zapisów najpierw w RCL, a później Monitorze Polski z niecierpliwością.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.