Za dużo osób w busie. Sroga kara dla kierowcy i kilku pasażerów z mandatami

Kierowca z Mołdawii z powodu przekroczenia prędkości został zatrzymany do kontroli drogowej. Okazało się, że przewoził autem zbyt wielu pasażerów. W związku z popełnionymi wykroczeniami otrzymał mandaty na łączną kwotę 2300 zł oraz stracił prawo jazdy na 3 miesiące.

Policjanci z Jasła (woj. podkarpackie) podczas kontroli prędkości pojazdów przemieszczających się ulicą Dukielską w Nowym Żmigrodzie, namierzyli kierującego busem marki Mercedes, który w obszarze zabudowanym przekroczył dopuszczalną prędkość o 32 km/h. W związku z zarejestrowanym wykroczeniem w ruchu drogowym zmotoryzowanego zatrzymano do kontroli. Kiedy mundurowi przystąpili do interwencji okazało się, że zbyt szybka jazda nie jest jedynym przewinieniem na sumieniu kierującego.

9-miejscowym busem jechało 14 osób

Obywatel Mołdawii przewoził busem zbyt wiele osób. Oprócz kierującego w samochodzie znajdowało się dokładnie 13 pasażerów - wszyscy byli obywatelami Mołdawii. Z danych homologacyjnych auta wynikało, że do busa weszło o pięć osób za dużo. Kilku mężczyzn siedziało na półce przystosowanej do spania w busie na postoju. Nadprogramowi podróżni zostali przez policjantów ukarani mandatami w wysokości 100 zł za niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa.

Policjanci zatrzymali obcokrajowcowi prawo jazdy

Kierowca poniósł surowe konsekwencje. Za przewóz osób w liczbie znacznie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu oraz za przekroczenie dopuszczalnej prędkości, mężczyzna został ukarany dwoma mandatami na łączną kwotę 2300 zł. Dodatkowo funkcjonariusze posiłkując się art. 135 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy na 3 miesiące.

Przypominamy, że za przewożenie pojazdem zbyt wielu osób, policjant ma prawo zatrzymać uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi wydane w kraju lub przez państwo inne niż Rzeczpospolita Polska za pokwitowaniem. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli liczba przewożonych osób nie przekracza dwóch w przypadku przewożenia ich samochodem osobowym, samochodem ciężarowym lub w przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny.

Zobacz wideo 35 punktów karnych i mandaty na 2500 zł dla kierowcy vana
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.