Czy można wyprzedzić traktor, kiedy na drodze jest podwójna ciągła? Dwa mandaty

Zapewne każdy kierowca natknął się kiedyś na drodze na traktor albo inny pojazd rolniczy, który wlókł się bardzo wolno po drodze krajowej. Czy można wyprzedzić w takiej sytuacji jak na zdjęciu?

O pojazdach rolniczych znowu jest w Polsce bardzo głośno. Krajem wstrzasają ogromne protesty rolników, trzeba się liczyć z blokadami, a traktory wjeżdżają nawet do największych miast. To znacznie szerszy problem. Rolnicy walczą o swoje w całej Europie, a z najpotężniejszymi kłopotami mierzą się Niemcy. Tamtejsze media mówiły już kilkukrotnie o prawdziwym paraliżu drogowym. To dobra okazja, żeby przypomnieć jedną z drogowych zagwozdek. Czy można wyprzedzić traktor na podwójnej ciągłej?

Zobacz wideo Rumuńscy rolnicy i kierowcy ciężarówek protestowali przeciw wysokim podatkom i niskim dotacjom, które nie pozwalają konkurować z Ukrainą

Wyprzedzanie traktora na drodze. Kiedy kierowca może to zrobić?

To bardzo częsta sytuacja na drogach krajowych. Zwykle możemy po nich jeździć 90 km/h, czasem drogowcy decydują się ustawić znak ograniczenia do 70 km/h. Traktory i inne rolnicze pojazdy jeżdżą znacznie wolniej. To nie ich wina, a rolnicy muszą się przecież przemieszczać. Żaden kierowca nie chce utknąć na krajówce za wlokącym się traktorem.

Jak zawsze, nie można dać się porwać złym emocjom i robić niczego gwałtownie. Wyprzedzanie to jeden z najniebezpieczniejszych i najtrudniejszych manewrów na drodze. Dlatego zawsze się do niego przygotujcie i nigdy nie róbcie tego na żyletki. Bardzo łatwo sprowokować naprawdę niebezpieczną sytuację albo przestraszyć jadącego z naprzeciwka kierowcę. Ze względu na różnicę prędkości wyprzedzenie traktora nie powinno stanowić większego problemu. Zwłaszcza, że traktorzyści często wykazują się życzliwością i zjeżdżają jak najbardziej do prawej strony drogi. Wtedy jest jeszcze łatwiej.

Traktor czy inny pojazd możemy wyprzedzić w tych samych miejscach, co inne samochody. Jeśli na drodze jest przerywana linia, a wcześniej nie przejechaliśmy obok znaku zakazu wyprzedzania, to jak najbardziej można wyprzedzać.

Czy można dostać mandat za wyprzedzanie traktora na podwójnej ciągłej?

W myśl przepisów można wyprzedzić traktor na podwójnej ciągłej tylko w sytuacji, w której jej nie przekroczymy. To oznacza, że musimy się zmieścić w swoim pasie ruchu. Jest to możliwe właśnie, kiedy traktorzysta zrobi nam miejsce, a droga jest wystarczająco szeroka. Jeśli ktoś się zniecierpliwi i wyprzedzi przekraczając podwójną ciągłą, to może złamać dwa przepisy, a konsekwencje mogą się okazać bardzo dotkliwe.

  • niestosowanie się do znaku P-4 "Linia podwójna ciągła". Taki czyn oznacza 200 zł mandatu i 5 punktów karnych.
  • naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym B-25, B-26 (jeżeli znaki takie pojawiły się oprócz podwójnej ciągłej). To oznacza 1000 zł mandatu i 15 punktów karnych.

I tak wyprzedzasz w takiej sytuacji? Pamiętaj o najważniejszym

Wielu kierowców uważa, że aż tak drobiazgowe trzymanie się przepisów to w takiej sytuacji przesada i decyduje się na wyprzedzenie traktora. Jeśli się na to decydujecie, pamiętajcie o zachowaniu najwyższej ostrożności i upewnieniu się, że na pewno możecie wyprzedzić bezpiecznie. Podwójne ciągle nie są malowane na drogach dla zabawy. Podobnie zakazy. Umieszcza się je w miejscach, gdzie wyprzedzanie wiąże się z dużym ryzykiem. Dlatego nie polecamy ich ignorować, a na pewno upewnić się kilka razy, czy nasza decyzja nie doprowadzi do tragedii.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.