Sprzedadzą 20 tys. elektryków. Firma woli auta spalinowe. Zarząd: Mogliśmy zarobić więcej

Hertz, jedna z największych globalnych sieci oferująca wynajem samochodów, robi krok w tył w kwestii elektryków. Wszystko ze względu na koszty ich utrzymania. Wkrótce flota przedsiębiorstwa skurczy się o 20 tys. pojazdów, a pieniądze pozyskane z ich sprzedaży zostaną przeznaczone na... zakup aut spalinowych.

Elektryki cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem. Nie chodzi jednak wyłącznie o klientów indywidualnych, ale także o różnego rodzaju przedsiębiorstwa, które powoli nabierają sceptycyzmu co do opłacalności w kwestii użytkowania samochodów na prąd. O kiepskich wynikach finansowych bezpośrednio związanych z autami bateryjnymi może mówić Hertz.

Zobacz wideo

Hertz sprzedaje elektryki

Gdy w 2021 roku amerykańska firma składała zamówienie na 100 tys. nowych Tesli zapewne nie spodziewała się, że jeszcze pożałuje tej decyzji. Oczywiście, firma nie może mówić o ich katastrofalnym wpływie na jej finanse, jednak ma pewne powody do narzekania. Po podsumowaniu rocznego bilansu stwierdzono jednoznacznie, że samochody te generują zdecydowanie za wysokie koszty, które są niewspółmierne do przychodów.

Jak stwierdził cytowany przez Automotive News dyrektor generalny Hertz, Stephen Scherr, elektryki są zdecydowanie droższe w naprawach niż pozostałe pojazdy we flocie, tak w kwestii wymiany części, jak też remontów po kolizjach. Co więcej, także spadek ich wartości okazał się czynnikiem, który wpłynął na decyzję o uszczupleniu floty.

20 tys. elektryków na sprzedaż. Flotę zasilą samochody spalinowe 

Firma zamierza sprzedać 20 tys. elektryków. Aktualnie samochody te stanowią 11 procent wszystkich pojazdów wykorzystywanych przez firmę, z czego 80 procent z nich to Tesle. Wielka wyprzedaż zaczęła się w zeszłym miesiącu i będzie kontynuowana w 2024 roku. Zgodnie z planem środki, które uzyska z ich sprzedaży, zostaną przeznaczone na zakup pojazdów z silnikami spalinowymi. "Firma oczekuje, że to działanie lepiej zrównoważy podaż z oczekiwanym popytem na pojazdy elektryczne" - stwierdzili przedstawiciele Hertz.

W momencie publikacji tekstu na stronie internetowej firmy widniało 649 ogłoszeń dotyczących sprzedaży używanych elektryków. 608 to pojazdy Tesli. Znajdziemy tam również takie auta jak BMW i3, Chevrolor Bolt czy też Nissan Leaf. Trudno określić, czy pojazdy szybko znajdą nowych właścicieli, zwłaszcza, że zainteresowanie elektrykami wśród klientów stale maleje. W 2023 roku w Stanach Zjednoczonych sprzedaż utrzymywała na niższym niż wcześniej poziomie. Jedynie w ostatnim kwartale wzrosła o 1,3 proc.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.