Trevor Milton miał być drugim Elonem Muskiem. Ostatecznie spędzi... 4 lata w więzieniu

Trevor Milton, założyciel firmy Nikola, producenta ciężarówek napędzanych elektrycznie i wodorem, został ostatecznie skazany na cztery lata więzienia w związku z oszustwami finansowymi - informuje Reuters. Sąd federalny na Manhattanie uznał go za winnego wprowadzania inwestorów w błąd w sprawie technologii, jaką miała jego firma.

Prokuratorzy federalni stwierdzili, że Milton kłamał, twierdząc, że firma Nikola zbudowała swój pickup "od podstaw" i opracował własne baterie, podczas gdy faktycznie je kupował, oraz że półciężarówka „Nikola One" odniosła sukces, podczas gdy wiedział, że nie działa. Prokuratorzy domagali się około 11 lat więzienia dla Miltona. Wysoki wyrok miał być sygnałem dla innych nieuczciwych osób działających w biznesie. 

Trevor Milton - droga od wizjonera do oszusta

Ostatecznie jednak sędzia okręgowy z USA, Edgar Ramos mimo świadomości składania przez niego fałszywych oświadczeń na temat własnej firmy, pozwolił Miltonowi pozostać na wolności do czasu złożenia odwołania od wyroku.

Zobacz wideo

Prawnicy Miltona argumentowali, że "zniekształcenia" wynikają z jego "głęboko zakorzenionego optymizmu". Jak informuje Reuters, sam Milton przed ostatecznym wydaniem wyroku wygłosił długie przemówienie, odwołując się do biblijnych wersetów i opowiadał o swojej rodzinie. Twierdził, że wyrok w zawieszeniu pozwoli mu spędzić czas z żoną po jej chorobie.

Linia obrony Miltona się nie sprawdziła

Sędzia Ramos jednak nie przyjął tłumaczenia Miltona i jego prawników, podkreślając, że dobre intencje nie są dostatecznym usprawiedliwieniem tego, co zaszło. Ostatecznie Milton usłyszał wyrok czterech lat pozbawienia wolności.

Milton został skazany już w październiku 2022 r. za oszustwo związane z papierami wartościowymi. Firma Nikola wcześniej zgodziła się zapłacić 125 mln dolarów w roszczeniach cywilnych Komisji Papierów Wartościowych. Obecnie akcje spółki notowane są poniżej 1 dolara, dla porównania w szczytowym momencie w czerwcu 20220, kiedy Milton porównywano do Elona Muska jedna akcja wyceniana była na ponad 60 dolarów.

Źródło: Reuters

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.