MG 5 kończy testy zderzeniowe bez ani jednej gwiazdki na koncie

Jeden z modeli MG, marki, która właśnie zadebiutowała w Polsce, nie przeszedł testów w australijskich testach zderzeniowych ANCAP. Model MG 5 znalazł się na czarnej liście samochodów, które nie uzyskały ani jednej gwiazdki.

MG to marka brytyjska, ale od kilkunastu lat firma ma już nie wiele wspólnego (poza logo) z wyspiarskimi korzeniami. Od 2007 roku MG jest własnością chińskiego koncernu SAIC (Shanghai Automotive Industry Company). Aktualne modele to klony chińskich modeli, a sama marka stała się przyczółkiem chińskiego giganta w Europie.

MG już od kilku lat dobrze radzi sobie nie tylko na rynku brytyjskim, ale także coraz odważniej wkracza do pozostałych krajów Europy. W pierwszej połowie 2023 roku chińska marka sprzedała w Europie ponad 104 tysiące samochodów, a tym samym pokonała takie marki jak Jeep czy Mazda. W planach ekspansji chińskiego giganta jest także Polska, do której marka MG wkroczyła zaledwie kilka tygodni temu.

Jednak tym razem będzie nie o sukcesach, ale o poważnej wpadce producenta. A za taką można uznać wynik testu zderzeniowego przeprowadzonego przez ANCAP, australijsko-azjatycki odpowiednik Euro NCAP. Sedan MG 5 nie zdobył w teście ani jednej gwiazdki!

Katastrofalne wyniki testu zderzeniowego MG 5

Wyniki testu zderzenia pojazdu MG 5 pokazały, że mimo stabilności przedziału pasażerskiego w teście zderzenia czołowego ochrona głowy kierowcy była oceniana jako marginalna. Okazało się, że konstrukcja deski rozdzielczej może stanowić potencjalne zagrożenie dla kierowcy. Także zabezpieczenie górnej części nóg było marginalne, a ochrona dolnych partii nóg wypadła słabo. Jedynie ochronę głowy pasażera z przodu oceniono na dobrą.

Zobacz wideo

W teście zderzenia czołowego ochrona szyi pasażera z tyłu była odpowiednia, jednak ochrona klatki piersiowej już zła z powodu znacznego ugięcia klatki piersiowej i obciążenia pasów bezpieczeństwa przekraczającego limity obrażeń. Ochronę miednicy pasażerów siedzących w drugim rzędzie oceniano jako złą z powodu ryzyka obrażeń brzucha. W tej sytuacji MG 5 za ochronę dorosłych pasażerów uzyskał zaledwie 37 proc. z maksymalnej liczby punktów.

Na koniec warto jednak dodać, że model MG 5 nie jest aktualnie oferowany na rynku polskim. W ofercie aktualnie są trzy modele. Marka startuje z dwoma spalinowymi SUV-ami ZS i HS oraz elektrycznym kompaktem MG4. Wszystkie modele mają siedem lat gwarancji i dość bogate wyposażenie w standardzie. 

Źródło: ANCAP

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.