Zapomniał o kodzie 01.01. 24-latek stanie przed sądem

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, że nawet, wydawałoby się, niewielkie odstępstwa od normy mogą być potraktowane przez policję jako poważne naruszenie przepisów. Przekonał się o tym pewien 24-letni kierowca.

Policjanci szczycieńskiej drogówki w czwartkowy wieczór (30 listopada) zatrzymali do rutynowej kontroli volkswagena. Za jego kierownicą siedział 24-latek. Mężczyzna na pewno nie spodziewał się, że tego dnia wpakuje się w poważne tarapaty. Więcej podobnych doniesień dotyczących pracy polskiej policji oraz aktualnych przepisów znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo

Bardzo ważny kod 01.01. Mężczyzna o nim zapomniał

W trakcie sprawdzania dokumentów mężczyzny stróże prawa odkryli, że w jego prawie jazdy "wbity" jest specjalny kod 01.01. Oznacza to, że 24-latek podczas prowadzenia auta musi mieć założone okulary korekcyjne. Na swoje nieszczęście, tego dnia ich nie założył. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami takie wykroczenie traktowane jest jak jazda bez uprawnień. W związku z tym kierowca niebawem stanie przed sądem.

Warto dodać, że osoba popełniająca takie wykroczenie może otrzymać grzywnę w wysokości przynajmniej 1500 złotych, trafić do aresztu, a nawet usłyszeć wyrok więzienia! Funkcjonariusze mogą także zatrzymać prawo jazdy takiego kierowcy.

Kluczowa rubryka 12. Zerknij w swój dokument

Niektórzy kierowcy, którzy mają wadę wzroku, zapominają o rubryce nr 12, która znajduje się na rewersie prawa jazdy. W niej też znajduje się specjalny kod, który oznacza konkretne ograniczenie w korzystaniu z uprawnień. Kody oznaczone symbolem 01 dotyczą wymaganej korekty lub ochrony wzroku:

  • 01.01 - okulary;
  • 01.02 - soczewka(i) kontaktowa(e);
  • 01.03 - okulary ochronne;
  • 01.04 - szkła przyciemnione;
  • 01.05 - przepaska na oko;
  • 01.06 - okulary lub soczewki kontaktowe.

Prowadzący kontrolę policjanci zawsze sprawdzają tę rubrykę, nieważne, czy mowa o fizycznym dokumencie, czy też informacjach wprowadzonych w bazę danych. Kierowca musi bezwzględnie stosować się do kodu. Wszyscy zmotoryzowani, którzy mają takie oznaczenie w swoim prawie jazdy, a nie spełnią konkretnych wymagań, nie wymigają się od odpowiedzialności. Na pewno na nic nie zdadzą się tłumaczenia o niewiedzy. Obecność kodu w dokumencie zależy bowiem od orzeczenia lekarskiego.

Więcej o:
Copyright © Agora SA