27 nowych radiowozów dla Straży Granicznej. Kosztowały 5,4 mln zł i są elektryczne

Straż Graniczna odebrała 27 nowych samochodów służbowych. Wszystkie radiowozy są elektrycznymi citroenami e-C4, a ich łączna wartość wynosi 5,4 mln zł.

Do floty Straży Granicznej trafiły zupełnie nowe pojazdy. Mundurowi odebrali 27 w pełni oznakowanych aut o łącznej wartości 5,4 mln zł. Dostawa citroenów e-C4 to efekt umów podpisanych w lipcu i w sierpniu 2023 roku. Zakup został zrealizowany w ramach procesu modernizacji sprzętu transportowego formacji finansowanego ze środków Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025. Więcej o samochodach polskich służb piszemy na stronie głównej Gazeta.pl.

Do 420 km zasięgu na jednym ładowaniu

Model e-C4 to kompaktowy hatchback z wyższym zawieszaniem, które ma wpływ na większą wszechstronność i wygodę użytkowania. Napęd jest w pełni elektryczny, a moc silnika wynosi 115 kW (156 KM) i 260 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Citroen wyposażony w akumulator litowo-jonowy o pojemności 54 kWh przejeżdża do 420 km zgodnie z cyklem WLTP. Średnie zużycie energii w warunkach miejskich wynosi 12 kW/h. W standardzie jest montowana jednofazowa ładowarka o mocy 7,4 kW.

Elektryk idealny do pracy na lotnisku

Do tej pory Straż Graniczna używała sześciu sztuk samochodów z napędem elektrycznym - cztery sztuki renault zoe, sztukę nissana leaf oraz sztukę peugeota e-Rifter. Tego typu samochody wykorzystywane są głównie w lotniczych przejściach granicznych i dużych aglomeracjach miejskich, szczególnie zagrożonych występowaniem zjawiska smogu.

Zobacz wideo
Pojazdy w portach lotniczych muszą być w stałej gotowości do użycia, co wiąże się z długotrwałą pracą silnika na biegu jałowym. Powoduje to wysokie zużycie paliwa i zanieczyszczenie środowiska emisją szkodliwych substancji pochodzących z gazów spalinowych oraz hałas. Konstrukcja samochodów o napędzie elektrycznym umożliwia natychmiastowe użycie aut bez konieczności uruchamiania silnika spalinowego. Ponadto, w ramach współdziałania z innymi służbami, pojazdy będą wykorzystywane do wykonywania zadań związanych z zapobieganiem przestępstwom i wykroczeniom przeciwko środowisku

- czytamy w komunikacie prasowym Straży Granicznej.

Nowe citroeny e-C4 będą służyć mundurowym z oddziałów SG: bieszczadzkiego, karpackiego, śląskiego, nadodrzańskiego, morskiego oraz nadwiślańskiego. W materiale wykorzystano zdjęcia Straży Granicznej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA