Wiemy, ile aut nie wjedzie do warszawskiej Strefy Czystego Transportu

Już od 1 lipca 2024 roku w Warszawie zacznie funkcjonować Strefa Czystego Transportu. Instytut Badań Rynku Samochodowego Samar oszacował liczbę pojazdów, które nie będą mogły legalnie poruszać się po terenie warszawskiej SCT.

Już w przyszłym roku wielu kierowców nie będzie mogło wjechać do centrum Warszawy. Wszystko przez Strefę Czystego Transportu. Od 1 lipca zakaz będzie obowiązywał kierowców pojazdów z silnikiem Diesla starszych niż 18 lat i benzynowych starszych niż 27 lat. Z czasem normy będą zaostrzane. Jak dużą liczbę pojazdów dotknie zakaz wjazdu? Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Ile samochodów nie wjedzie do warszawskiej SCT?

Jak wynika z szacunków Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w Warszawie i powiatach ościennych zarejestrowanych jest prawie 2 mln aut z silnikami benzynowymi i Diesla. W samym mieście jest ich ponad 1,2 mln. Od 1 lipca do warszawskiej strefy nie będzie mogło wjechać ok. 206, 5 tys. z nich, a więc 10,4 proc. ogólnej ich liczby. Co się tyczy pojazdów z samej stolicy, zakaz obejmie ok. 92,4 tys. samochodów, czyli ok. 7,6 proc. wszystkich aut zarejestrowanych w mieście.

Zobacz wideo

Oczywiście są to wstępne szacunki, które zapewne będą się różnić od stanu rzeczywistego. Zwłaszcza że przewidziano pewne wyjątki. Przez pierwsze cztery lata zakaz wjazdu nie będzie dotyczył osób zamieszkujących w dzielnicach objętych strefą. Także seniorzy (osoby, które do końca 2023 r. ukończą 70 lat), którzy przed przyjęciem uchwały o SCT byli właścicielami swoich pojazdów, będą zwolnieni z obostrzeń. Wyjątek obejmie również służby, pojazdy osób niepełnosprawnych, autobusy wycieczkowe, auta zabytkowe i specjalne. 

Jakie tereny obejmie warszawska SCT?

Według nowej koncepcji Strefa Czystego Transportu obejmie w całości Śródmieście, Żoliborz i Pragę Północ. W jej skład wejdzie również prawie cała Ochota (oprócz części z CH Reduta, ul. Mszczonowską oraz Dworcem Zachodnim) i Praga Południe (bez Olszynki Grochowskiej i rezerwatu przyrody), większość Mokotowa (bez Sadyby, Stegien, Augustówki i fragmentu Służewca) oraz ok. połowa obszaru Woli (do al. Prymasa Tysiąclecia). Więcej na temat warszawskiej SCT przeczytanie w poniższym artykule:

Więcej o: