To już ten moment. Na stacjach zatankujesz nowe paliwo. To czas motoryzacyjnej zimy

W związku z obowiązującymi w Polsce regulacjami, z dniem 16 listopada stacje w całym kraju obowiązkowo wprowadziły do obrotu nowe paliwa. Mowa o paliwie zimowym.
Zobacz wideo

Nowe paliwo, które na stacjach benzynowych pojawia się 16 listopada, to tak naprawdę żadna nowość w Polsce. Taka zmiana jest efektem rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych. W związku z obowiązującymi przepisami określającymi nie tylko termin, ale także parametry paliwa, w dystrybutorach pojawia się tak zwane paliwo zimowe, które do wiosny zastępuje paliwo letnie. 

Zmiana paliw nie wpływa na zmianę cen

Na czym polega różnica? Zimowe paliwo zawiera dodatki, które ułatwiają rozruch silnika i gwarantują jego prawidłową pracę w niskich, zimowych temperaturach. Co istotne, zmiana nie wpływa na wzrost cen. Z punktu widzenia kierowcy, właściwie nic się nie zmienia. Przy dystrybutorze nie należy doszukiwać się żadnych wyjątkowych oznaczeń i szukać specjalnego pistoletu. Pojazd tankuje się dokładnie tak samo, jak przy każdej wizycie na stacji, z tym że z pistoletu płynie paliwo w wersji zimowej.

Paliwo zimowe dobre szczególnie dla diesli

Dzięki paliwu zimowemu spada ryzyko problemów z rozruchem silnika po zimnej nocy. Zimowe paliwo ma szczególne znaczenie dla użytkowników samochodów z silnikiem Diesla. Olej napędowy w mieszance zimowej jest znacznie bardziej odporny na działanie ujemnych temperatur i nie zamarza w układzie paliwowym.

Rozporządzenie ministra gospodarki z dnia 9 października 2015 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych, wyróżnia trzy minimalne temperatury zatykania zimnego filtra paliwa (CFPP), przy których paliwo bezproblemowo przepływa w układach paliwowych:

  • 0 st. C dla okresu letniego trwającego od 16 kwietnia do 30 września,
  • -10 st. C dla okresu przejściowego trwającego od 1 marca do 15 kwietnia oraz od 1 października do 15 listopada,
  • -20 st. C dla okresu zimowego trwającego od 16 listopada do końca lutego.

Zimowa wersja benzyny o innych parametrach, ma zmieniony wskaźnik prężności par. Ten ma dolną granicę nadal wyznaczoną na poziomie 45 kPa. Rośnie za to górna. Ta jest o połowę wyższa i wynosi 90 kPa (według przepisów taka benzyna musi być sprzedawana od 1 listopada do końca lutego). O paliwach więcej piszemy na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.