Szukasz opon? Uważaj na oszustów. To już prawdziwa plaga

Złodzieje nie próżnują. Mają nowy pomysł. Teraz oszukują na... zakup opon zimowych w dobrej cenie. Prześcigają się w ofertach publikowanych w sieci. Punkt wspólny jest jeden. Pieniądze znikają, a kierowca nie dostaje przesyłki z ogumieniem.

Więcej ciekawostek dotyczących motoryzacji znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Sezon wymiany opon na zimowe wszedł w decydującą fazę. To oznacza, że kierowcy coraz chętniej zaglądają do warsztatów wulkanizacyjnych. I nie tylko. Bo część z nich przed wizytą musi kupić komplet nowych zimówek. To żaden problem? Pewnie, że tak. Zwłaszcza w XXI wieku, gdy kierowca ma do dyspozycji internet. Tyle że sieć oznacza też zagrożenia. Bo sytuację postanawiają często wykorzystać złodzieje.

Zobacz wideo

Na czym polega oszustwo na zakup zimówek w dobrej cenie?

Schemat zazwyczaj jest prosty. Kierowca wrzuca w wyszukiwarkę rozmiar opony i dodaje informację, że poszukuje zimówki. Na liście pojawiają się nazwy sklepów. Kierujący postanawia zatem przejrzeć ofertę większości z nich. Tak, aby znaleźć możliwie najbardziej atrakcyjną cenę. W pewnym momencie wpada na sklep, który oferuje ogumienie od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych taniej na sztuce. A taka dysproporcja sprawia, że nie tylko poszukiwaczowi promocji zaświecą się oczy.

Powyższy opis niestety nie stanowi opisu tzw. interesu życia. To raczej informacja o nowym mechanizmie oszustwa. Bo kierowca pakuje do wirtualnego koszyka cztery opony, wybiera formę dostawy, opłaca transakcję i... na tym się kończy. Bo nigdy nie otrzymuje przesyłki kurierskiej z ogumieniem. Zostaje na lodzie. Dosłownie i w przenośni. W przenośni, bo traci środki przeznaczone na opony. Dosłownie, bo zaraz lód pojawiający się na drodze zastanie kierowcę na ogumieniu letnim...

Proceder z oszustwem na opony zimowe może być spotykany nie tylko w Polsce. Okazuje się być popularny także np. w Niemczech. Centrum porad konsumenckich w Hamburgu mówi o dużej ilości informacji dotyczących fałszywych sklepów sprzedających opony. Warto zatem uważać!

Jak sprawdzić, czy sklep z oponami jest wiarygodny?

Czy przed oszustwem na opony zimowe w dobrej cenie można się bronić? Oczywiście, że tak. Kierujący widząc świetną ofertę w sieci, przede wszystkim powinien zachować choć odrobinę rozsądku. Musi także sprawdzić podstawowe dane dotyczące sklepu. Alarmujące powinny być następujące fakty:

  • sklep daje możliwość tylko płatności z góry, a do tego musi ona zostać dokonana np. za graniczne konto bankowe.
  • na stronie nie ma numeru kontaktowego czy danych adresowych. Jest tylko formularz do kontaktu. Jeżeli jest numer, warto pod niego zadzwonić i zobaczyć kto zgłosi się z drugiej strony słuchawki. Adres można sprawdzić w mapach Google – najlepiej w trybie satelity.
  • jeżeli na stronie pojawia się np. numer NIP, warto go sprawdzić w CEiDG lub KRS. Po odnalezieniu danych firmy warto sprawdzić profil jej działalności.
  • konieczne jest także sprawdzenie opinii o danym sklepie. Jeżeli nie ma ich wcale lub gdy jest ich symboliczna ilość i spora część jest negatywna, powinno to wzbudzić nieufność kierowcy.
  • nawet przeglądając szatę graficzną, warto zachować ostrożność. Złodzieje mogą wykorzystywać elementy upodabniające sklep do markowego i znanego gracza z rynku motoryzacyjnego w danym kraju.
Więcej o: