Szokujące wyniki kontroli ponad 1000 taksówek w Warszawie. 45 kierowców nie miało prawa jazdy!

Stołeczny urząd oraz służby od początku roku regularnie przeprowadzają kontrole taksówek i pojazdów wykorzystywanych do przewozu osób. Właśnie opublikowano szczegółowy raport przedstawiający wyniki prac stróżów prawa.

Jak wyjaśnia urząd, władze miasta stale współpracują z policją, strażą graniczną i Inspekcją Transportu Drogowego, prowadząc regularne kontrole legalności przewozu samochodem osobowym i taksówką na terenie Warszawy. Sprawdzane jest także przestrzeganie przez przewoźników obowiązujących przepisów. "Miasto stołeczne Warszawa i służby od początku roku przeprowadziły 1162 kontrole taksówek i przewozów samochodami osobowymi. W 412 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości" - przekazuje ratusz.

Zobacz wideo

45 kierowców bez prawa jazdy

Od początku roku przyłapano 57 kierowców, którzy prowadzili bez licencji, podszywając się pod warszawskie taksówki. Co więcej, 30 kierowców legitymowało się fałszywym prawem jazdy, a 45 w ogóle nie posiadało uprawnień do kierowania pojazdami. Jak dodaje ratusz - "W 36 przypadkach pośrednik przy przewozie osób zlecił transport osób przedsiębiorcom, którzy nie posiadali wymaganej licencji TAXI". 44 kierowców nie miało badań lekarskich i psychologicznych, a jeden kierowca okazał się prowadzić pod wpływem środków odurzających.

 "Stwierdzono także jeden podrobiony wypis z licencji ( w wyniku dalszych czynności prowadzonych przez Policję ujawniono komputer i telefon, na którym znajdowały się podrobione wypisy z licencji, identyfikatory kierowcy TAXI i zaświadczenia z KRK)" - informują przedstawiciele władz. W 131 przypadkach naruszone zostały przepisy prawa miejscowego (w szczególności oznakowanie taksówki niezgodne z uchwałą Rady m.st. Warszawy). Ponadto pięciu kierowców pobrało należność niezgodnie z cennikiem. Łącznie zatrzymano 88 dowodów rejestracyjnych, a straż graniczna zatrzymała dwudziestu siedmiu kierowców.

Podczas kontroli stwierdzono naruszenia z ustawy o transporcie drogowym na kwotę 2 778 500 zł. Jak jednak zaznaczają władze, suma kar podczas jednej kontroli drogowej nie może przekroczyć kwoty 12 tys. zł. Kary administracyjne za naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym nakłada Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego.

Jak dodaje stołeczny ratusz, po zakończonym kursie każdy kierowca ma obowiązek wydania paragonu fiskalnego z kasy fiskalnej lub przesłać go za pomocą aplikacji na urządzenie mobilne zamawiającego. "Odmowa wydania paragonu przez przewoźnika jest naruszeniem przepisów prawa i może stanowić podstawę do nieuregulowania należności za przejazd" - tłumaczą urzędnicy. Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.