Drogowcy prowadzą badania na autostradzie A2. Utrudnienia na prawym pasie do końca miesiąca

Na kierowców, którzy korzystają z autostrady A2 pomiędzy węzłem Konotopa a granicą z wojewódzkim łódzkim, czekają utrudnienia. Od wtorku 24 października drogowcy prowadzą tam badania stanu nawierzchni. Prace potrwają do końca miesiąca.

Drogowcy badają nawierzchnię w celu sporządzenia dokumentacji na potrzeby nadchodzącej inwestycji związanej z poszerzeniem autostrady A2 pomiędzy Warszawą a Łodzią. Mowa tu o odcinku mierzącym ok. 89 km. Prace te pozwolą na ocenienie stanu nawierzchni po 10-letnim użytkowaniu. Więcej informacji dotyczących drogowych inwestycji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo

Kiedy można spodziewać się utrudnień?

Jak przekazała Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, "w tygodniu (poniedziałek – piątek) będą realizowane głównie w nocy, w godzinach 22-6, natomiast w sobotę i niedzielę w ciągu dnia w godzinach 8-18". Przedstawicielka dyrekcji dodaje, że są to prace szybko postępujące. "Polegają na tym, że samochód z urządzeniem diagnostycznym jedzie prawym pasem, co 50 m zatrzymuje się na ok. 2 min i w tym czasie wykonuje badanie nawierzchni. Badania będą podstawą do oceny nośności istniejącej nawierzchni z uwagi na planowaną dobudowę trzeciego pasa oraz wymianę warstwy ścieralnej" - tłumaczy Tarnowska.

Poszerzenie autostrady A2. Budowa ruszy w 2025 roku

Dokumentację projektową dotyczącą poszerzenia autostrady A2 przygotowuje firma DATABOUT z Warszawy. Wszystko zgodnie z umową podpisaną z GDDKiA 30 sierpnia tego roku. Zadaniem wykonawcy jest przygotowanie dokumentacji oraz uzyskanie wymaganych przepisami decyzji i zezwoleń w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy.

Co ciekawe, wykonawca musi opracować rozwiązania ,"których celem będzie uzyskanie po modernizacji samowystarczalności energetycznej trasy". Wszystkie instalacje związane z drogą (oświetlenie, stacje meteo itd.) mają być zasilane z odnawialnych źródeł energii. Mają one stanowić wzór, który będzie można zastosować przy budowie lub rozbudowie innych odcinków dróg zarządzanych przez GDDKiA.

Zdaniem drogowców rozbudowa odcinka będzie jednym z najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych zadań. "Wszystkie prace budowlane będą prowadzone przy odbywającym się ruchu pojazdów. Wymusi to opracowanie i wdrożenie skomplikowanej organizacji ruchu, w ramach której przez cały czas trwania budowy dla każdego z kierunków (tak w stronę Warszawy, jak i Poznania - dop.red.) mają być dostępne po dwa pasy" - przekazała GDDKiA. Przetarg dotyczący rozbudowy A2 prawdopodobnie zostanie ogłoszony na wiosnę 2025 roku.

Więcej o: