Rosyjski urzędnik musi zapomnieć o BMW i Fordzie. Oto czym wolno mu jeździć

Koniec z luksusowymi limuzynami dla urzędników w Rosji. Władimir Putin nakazał we wrześniu przesiadkę do samochodów wskazanych przez ministerstwo przemysłu i handlu Federacji Rosyjskiej. Kadra ma na to jeszcze tylko kilka miesięcy. Poznaliśmy listę samochodów wybranych dla administracji.

Właściciel płakał jak sprzedawał. To ulubione hasło handlarzy samochodów nabiera szczególnego znaczenia w Rosji. Okazuje się, że rosyjscy urzędnicy muszą pożegnać się z ulubionymi limuzynami zagranicznych marek. Decyzją Władimira Putina cała flota rządowych aut cenionych zachodnich marek musi zostać wymieniona tak szybko jak to tylko możliwe. Stosowne raporty z wykonania polecenia muszą złożyć do 1 lutego 2024 r.

Zobacz wideo Ponad 70 lat historii i ponad 11 mln sprzedanych samochodów - nowa Toyota Land Cruiser

Nie jest tajemnicą, że przedstawiciele rosyjskich władz federalnych i regionów cenią przede wszystkim auta niemieckie. Najwyższa kadra najchętniej korzysta z BMW serii 5 (nie brak także Audi czy Mercedesów). Dla urzędników niższego szczebla zwykle zaś kupowano Fordy Mondeo. Wkrótce Audi, BMW, Fordy czy Mercedesy znikną z rządowej floty i trafią na sprzedaż (oczywiście zastrzeżono, że w miarę zużycia eksploatacyjnego pojazdów). Co je zastąpi? Tylko samochody dopuszczone przez najwyższe władze Rosji. Listę zaakceptowanych marek i modeli opublikowało ministerstwo przemysłu i handlu Federacji Rosyjskiej.

Nietrudno zgadnąć, że na liście próżno o produkty Audi, BMW, Mercedesa czy Lexusa i Toyoty. Dopuszczono jedynie produkty krajowego przemysłu motoryzacyjnego oraz to, co oferują Chińczycy. Wszystkie można kupić w ramach tzw. specjalnych kontraktów inwestycyjnych.

Aurus KomendantAurus Komendant Fot. Aurus

Aurus SenatAurus Senat Aurus

Rosyjska armia zleciła przygotowanie mobilnych cerkwi. Zostaną skonstruowane z wykorzystaniem samochodów terenowych UAZ Patriot.Rosyjska armia zleciła przygotowanie mobilnych cerkwi. Zostaną skonstruowane z wykorzystaniem samochodów terenowych UAZ Patriot. Fot. Shutterstock / Shutterstock

Haval Jolion w rosyjskich zakładachHaval Jolion w rosyjskich zakładach Haval. Materiały producenta

Haval H9Haval H9 fot. Haval

Służbowe samochody dla urzędników Federacji Rosyjskiej

  • Łada: Vesta, Vesta SW Cross, Granta, Niva Travel, Niva Legend
  • UAZ: Patriot, Pickup, Profi, Hunter,
  • Aurus: Senat i Komendant
  • Moskwicz: 3, 3e, 6
  • Evolute: i-PRO, i-JOY, i-SKY
  • Haval: Jolion, Dargo, F7, F7x, H9

Łada Niva Legend Bronto LuxeŁada Niva Legend Bronto Luxe fot. Łada

Łada Vesta po liftinguŁada Vesta po liftingu Łada. Materiały producenta

Samochody Łada Granta na Moskiewskim Salonie Samochodowym, 29.08.2018.Samochody Łada Granta na Moskiewskim Salonie Samochodowym, 29.08.2018. Iliya Pitalev/Sputnik/East News

Moskwicz 3Moskwicz 3 Materiały prasowe

Moskwicz 6. To chiński Sehol A5 zaprojektowany przez dawnych stylistów Alfa Romeo, Lancii i MaseratiMoskwicz 6. To chiński Sehol A5 zaprojektowany przez dawnych stylistów Alfa Romeo, Lancii i Maserati Moskwicz. Materiały producenta

Rosyjskie media prognozują, że służbowe limuzyny BMW zostaną zastąpione przez Aurusy. W przypadku kadry niższego szczebla we flocie pojawi się więcej Ład, Moskwiczy i chińskiego Evolute. Kiedy nowe pojazdy zobaczymy na drogach? Wiele zależy od tego jak długo będą użytkowane dotychczasowe samochody. Łatwo prognozować, że urzędnicy chcieliby odwlec termin wymiany tak długo jak to tylko możliwe.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.