Nowy most w Warszawie gotowy w 80 proc. Podali datę, a kierowcy mogą tylko zazdrościć

Most pieszo-rowerowy połączył właśnie obydwa brzegi Wisły. Jego budowa jeszcze trwa, ale ma być gotowy na wiosnę 2024 roku.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Pierwsze prace na budowie mostu rozpoczęły się w styczniu 2022 roku. Kilkanaście miesięcy później cała, stalowa konstrukcja mostu jest już gotowa. Łączy ulicę Karową i Stefana Okrzei. Zaawansowanie prac na ten moment wynosi 80 proc.

Zobacz wideo Ponad 70 lat historii i ponad 11 mln sprzedanych samochodów - nowa Toyota Land Cruiser
Most połączył dwa brzegi Wisły. Inwestycja odmieni wygląd centrum Warszawy – zbliżając do siebie śródmiejskie bulwary z Pragą. Mieszkańcy i nasi goście skorzystają dzięki niemu z uroków rewitalizowanej ulicy Okrzei. Odmieni się również okolica ulicy Karowej, która zostanie całkowicie przebudowana.

- poinformował Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP).

Jednopoziomowy most wspiera się na siedmiu podporach z żelbetu. Na lewym brzegu, przed ostatnim filarem, przeprawa poszerza się na dwie rampy, które zostały przerzucone nad bulwarami na wysokości chodnika Wybrzeża Kościuszkowskiego. Most został wykonany ze stali pokrytej farbą, która imituje kolor kortenu. Taki materiał i powłoka są bardziej odpowiednie ze względu na dużą wilgotność nad rzeką.

Światowa czołówka. Londyn ma powód do kompleksów

Nowy most rozciąga się na długości 452 m i pod tym względem stał się jedną z najdłuższych tego typu przepraw na świecie – dłuższej o 127 metrów od londyńskiego Millennium Bridge, jednego z najbardziej znanych tego typu obiektów na świecie. Szerokość konstrukcji wygiętej na kształt błyskawicy jest zmienna i w najwęższym punkcie wynosi 6,9 m, a nad nurtem rzeki rozszerza się do 16,3 m.

Nowy most znacznie przybliży lewobrzeżną Warszawę do centrum – fizycznie i symbolicznie. Piesi spacerem pokonają przeprawę w ciągu 6 minut, rowerzyści przejadą ją w 2 minuty. Po jego otwarciu ul. Okrzei wraz z ul. Ząbkowską może stać się nową osią – praską wersją Traktu Królewskiego. Tym samym wreszcie znikną dzikie zarośla wokół prawobrzeżnych okolic. 

Znamy datę otwarcia, ale nazwy jeszcze nie. Internauci zadecydowali

Nowa przeprawa dla pieszych i rowerzystów będzie gotowa już na wiosnę 2024 r. Nazwy mostu jeszcze nie poznaliśmy, ale internetowy plebiscyt wygrała "Agrafka". Zarząd miasta obiecał, że mocno przychyli się do decyzji internautów w tej kwestii. Tym samym dołączy do tej, dobudowanej na Moście Łazienkowskim. Miasto pamięta nie tylko o kierowcach.
Źródło: PAP

Więcej o: