Jelcz wybuduje nową fabrykę. Spółka dostała potężne dofinansowanie

O ile przy pracach nad naszym narodowym elektrykiem nie widać zbytnich postępów, to nasz producent samochodów ciężarowych i pojazd dla wojska rozkwita. Jelcz dostanie 680 mln z dofinansowania na budowę nowej fabryki i modernizację. Prace nad nią mają ruszyć jeszcze w tym roku.

W piątek 13 października w siedzibie spółki w Jelczu-Laskowicach poinformowano o udzieleniu producentowi 680 mln z dofinansowania. Pieniądze mają być przeznaczone na rozbudowę zakładu produkcyjnego Jelcza oraz zwiększy zatrudnienia.

Ambitne plany Jelcza

Spółka Jelcz jest aktualnie największym dostawcą podwozi pod zabudowy specjalistyczne dla Wojska Polskiego z fabryki w Jelczu-Laskowicach wyjeżdżają pojazdy w układach napędowych 4×4, 6×6, 8×8 i 10×10, zarówno nieopancerzone, jak i opancerzone. Firma bierze udział w kluczowych programach modernizacji Polskich Sił Zbrojnych, takich jak WISŁA, NAREW czy PILICA. Jelcz jest również odpowiedzialny za dostawę podwozi pod różnego rodzaju specjalistyczne zabudowy, takie jak wyrzutnie Chunmoo, HIMARS, stacje kryptograficzne, mobilne węzły łączności czy cysterny.

Polska Grupa Zbrojeniowa zatwierdziła biznesplan, który zakłada dofinansowanie spółki kwotą 680 mln zł. Jak podkreślono podczas spotkania, suma ta pozwoli na rozbudowę przedsiębiorstwa i wzniesienie nowej hali z nowoczesnym parkiem technologicznym w Jelczu-Laskowicach.

Spółka podpisała również umowę na dostawę podwozi i samochodów ciężarowych marki Jelcz (6×6 i 8×8), na których zostaną zabudowane elementy systemu Naval Strike Missile, wchodzące w skład dwóch kolejnych Morskich Jednostek Rakietowych zakontraktowanych podczas XXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Łączna wartość tej umowy wynosi 470 mln zł.

Zobacz wideo

Jelcz będzie zatrudniał

W związku z rosnącą liczbą zamówień Jelcz planuje zwiększenie zatrudnienia o kilkaset osób. Obecnie spółka poszukuje pracowników produkcyjnych, kadry inżynierskiej oraz pracowników administracyjnych. W planach jest produkcja do 2000 pojazdów rocznie. Prezes Zarządu PGZ S.A., podkreślił, że nowoczesna fabryka Jelcza ma powstać w rekordowo krótkim czasie, ale nie podał konkretnych dat. Wiadomo jednak, że jeszcze w tym roku ma być kupiona ziemia pod fabrykę.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.