Zapomniał o zakazie wyprzedzania. Szofer zrobił to nieświadomie na oczach policjantów z grupy SPEED

Policjanci z grupy SPEED tym razem nie uganiali się za piratem drogowym z syndromem ciężkiej nogi. Na ich celowniku znalazł się kierowca ciężarówki, który najwidoczniej zapomniał o zakazie wyprzedzania na drogach ekspresowych i autostradach. Mandat, jaki otrzymał, był dla niego gorzką nauczką.

Zakaz wyprzedzania ciężarówek na drogach ekspresowych oraz autostradach obowiązuje już od 1 lipca. Wydawało się, że zawodowi kierowcy zdążyli się z nim oswoić i dostosować do nowego prawnego porządku. Okazuje się jednak, że niektórzy z nich nadal biorą udział w "wyścigach słoni". Jednego z takich zmotoryzowanych przyłapali ostrowscy policjanci z ruchu drogowego będący częścią Mazowieckiej Grupy SPEED. Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Wyścig słoni na S8

"Funkcjonariusze zauważyli, jak kierowca Volvo jadąc drogą S8 przez Lucynów w powiecie wyszkowskim, wyprzedzał inny pojazd ciężarowy. Wykroczenie zostało zarejestrowane przez wideorejestrator nieoznakowanego radiowozu" - przekazuje asp. Marzena Laczkowska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Mazowieckim. Już po chwili stróże prawa zatrzymali kierowcę ciężarówki, którym okazał się 38-latek z pow. wyszkowskiego. Za wykroczenie mężczyzna został ukarany mandatem w wysokości 1000 zł oraz 8 punktami karnymi.

Zobacz wideo

Zakaz wyprzedzania ciężarówek na drogach ekspresowych i autostradach

Wprowadzony 1 lipca 2023 roku zakaz wyprzedzania ciężarówek przez inne pojazdy ciężarowe na drogach ekspresowych i autostradach z dwoma pasami ruchu w jednym kierunku miał za zadanie poprawić płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych.

Zgodnie z art. 22  pkt 13 i 14 ustawy Prawo o ruchu drogowym kierującemu pojazdem kategorii N2 lub N3 zabrania się wyprzedzania pojazdu samochodowego na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, chyba że pojazd ten porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej dla pojazdów kategorii N2 lub N3 obowiązującej na danej drodze. Zakaz ten nie dotyczy także wyprzedzania pojazdów, które wykonują na drodze czynności takie jak prace porządkowe, remontowe lub modernizacyjne. Muszą one jednak wysyłać przy tym żółty sygnał błyskowy.

Warto wspomnieć, że popełnienie tego wykroczenia w warunkach recydywy (ponowne popełnienie wykroczenia w ciągu dwóch lat) oznacza podwójną kwotę mandatu, a więc 2000 zł. Liczba punktów karnych pozostaje na tym samym poziomie - 8 pkt karnych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.