Ceny benzyny i diesla w Polsce od poniedziałku. Eksperci są pewni. "To koniec"

- To koniec - mówią eksperci od rynku paliw i są zgodni. W przyszłym tygodniu czekają nas podwyżki cen paliw na stacjach. Drożeć będzie benzyna, olej napędowy oraz autogaz.

- Ceny odeszły już od tego poziomu poniżej sześciu złotych. Średnia ogólnopolska dla benzyny wynosi obecnie 6,07 zł/l, a jeśli chodzi o olej napędowy mamy zwyżkę do poziomu aż 6,14 zł/l. Cały czas mamy znane już zjawisko zdecydowanie niższych cen w Polsce niż w krajach sąsiednich (...). Spodziewać się można zmian zwyżkowych na rynku hurtowym i detalicznym w Polsce - komentuje dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw e-petrol.pl. Także inni eksperci nie mają żadnych złudzeń. Paliwowe eldorado na polskich stacjach się skończyło.

Zobacz wideo Spokojna jazda, nieprzekraczanie prędkości, przewidywanie tego co się wydarzy na drodze, odpuszczanie gazu na widok czerwonego światła... to tylko niektóre z dobrych nawyków kierowców, które mogą sprawić, że zużycie paliwa spadnie.

Ceny paliw w Polsce. Prawdopodobnie bez terapii szokowej

Trudno w aktualnej sytuacji geopolitycznej i sytuacji na Bliskim Wschodzie pisać o czymkolwiek na pewno. Pewne na sto procent są tylko kolejne podwyżki. Niepewna - ich skala. Eksperci prognozują, że nie dojdzie do terapii szokowej i nagle ceny paliw nie skoczą do bardzo wysokiego poziomu. Jeśli nie zdarzy się nic nagłego, to przy dystrybutorach ceny będą skakać o kilka-kilkanaście groszy i powoli dążyć do ogólnoświatowej normy. Nie powinniśmy się jednak nagle obudzić w zupełnie innym świecie. Powolne podwyżki już było widać w tym tygodniu. Ten niekorzystny dla kierowców trend będzie się utrzymywał.

Ceny paliw w Polsce - prognozy

Tak naprawdę drożeją w Polsce wszystkie paliwa. Odczują to przede wszystkim kierowcy, którzy tankują na stacjach benzynę lub olej napędowy. Z kolei osoby z samochodami z instalacją LPG mogą tylko wzruszyć ramionami. Autogaz wymknął się zniżkowym trendom i konsekwentnie drożał, przekraczając w pewnym momencie granicę trzech złotych za litr. Właśnie taka cena się utrzyma. Eksperci e-petrol prognozują, że za LPG w tygodniu 16-22 października będziemy płacić od 3,03 do 3,13 zł/l. Jak to wygląda w przypadku innych paliw?

  • Benzyna Pb95 - prognozowana cena 5,99 - 6,15 zł/l
  • Benzyna Pb98 - prognozowana cena 6,65 - 6,79 zł/l
  • Olej napędowy ON - prognozowana cena 6,09 - 6,22 zł/l

Jak tankować taniej? Przypominamy kilka podstawowych porad

Na ekonomicznych studiach, na których byłem, motywem przewodnim był znany i oklepany żart, że o sukcesie w gastronomii decydują trzy rzeczy. Lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. Bardzo podobnie jest w przypadku stacji benzynowych. Dobre miejsce to duży ruch. Kierowcy również powinni się kierować lokalizacją, wybierają stację, na której zatankują. Za szybkość i wygodę płaci się więcej. Dlatego stacje tuż przy drogach szybkiego ruchu są piekielnie drogie. Macie zapas czasu? Warto zjechać z trasy i dosłownie kawałek dalej zapłacić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu groszy za litr mniej. W mieście najtańsze stacje to te przy marketach. Do dystrybutorów zwykle są spore kolejki, ale oszczędności - spore.

Może warto też pomyśleć o zmianie nawyków? Spokojna jazda, nieprzekraczanie prędkości, przewidywanie tego co się wydarzy na drodze, odpuszczanie gazu na widok czerwonego światła... to tylko niektóre z dobrych nawyków kierowców, które mogą sprawić, że zużycie paliwa spadnie. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA