Oto koreańskie Hummery dla polskiego wojska. Zalepią lukę pomiędzy Honkerami a Waranami

Kia to nie tylko producent aut ze średniej półki. W portfolio koreańskiego producenta odnajdziemy także model o enigmatycznej nazwie KLTV, który najczęściej porównywany jest do amerykańskiego Hummera. Właśnie na jego podstawie opracowany zostanie polski wariant, czyli Lekki Pojazd Rozpoznawczy (LPR), który wkrótce zasili polską armię. Co wiemy o projekcie?

Jeszcze w sierpniu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę z Polską Grupą Zbrojeniową dotyczącą opracowania i dostarczenia Siłom Zbrojnym RP nowych pojazdów, w tym ok. 400 nowych lekkich pojazdów rozpoznawczych (LPR). Nowe zabawki polskiej armii będą oparte o Kię KLTV, która często porównywana jest do legendarnego już HMMWV amerykańskiego wojska. Za produkcję pojazdów odpowiadać będą siemianowickie zakłady Rosomak S.A.

Zobacz wideo

Polsko-koreańskie hummery? Pierwsze egzemplarze już w 2024 roku

Co wiemy na temat nowego LPR? Niestety niewiele. Pewne jest to, że względem koreańskiego KLTV będzie wyposażony w  unowocześnione nadwozie dostosowane do potrzeb polskiej armii. Dodatkowo będzie uzbrojony w obrotnicę dachową, na której możliwe będzie zamontowanie karabinu kalibru 7,62 mm lub 12,6 mm, czy też granatnika kalibru 40 mm.

Trudno stwierdzić coś więcej. Na ten moment możemy podpierać się specyfikacją koreańskiego KLTV. Ważący 5,6 tony pojazd o napędzie 4x4 mierzy 4,9 m długości, 2,195 m szerokości oraz prawie 2 m wysokości. Prześwit z kolei wynosi 40,5 cm, a maksymalna głębokość brodzenia to 76 cm. Dzięki silnikowi diesla o mocy 225 KM i 500 Nm momentu obrotowego jest w stanie rozpędzić się do 130 km/h. Na jednym baku o pojemność 76 litrów pojazd powinien przejechać 640 km. Koreański Hummer jest w stanie przewieźć łącznie osiem osób, zapewniając im ochronę balistyczną na poziomie I wg STANAG 4569.

Kia KLTVKia KLTV Fot. Kia

Jeżeli ktoś myśli, że LPR-y zastąpią pogardzane przez wielu Honkery, jest w grubym błędzie. Nowe wozy będą raczej uzupełnieniem gamy służących w polskiej armii pojazdów. Uplasują się bowiem pomiędzy rzeczonymi terenówkami a potężnymi Waranami. W końcu ważące 5,7 tony pojazdy trudno będzie nazwać następcą nieco ponad 2,2-tonowego auta. Jeżeli już jesteśmy w temacie Honkera, możliwe, że i na jego wymianę przyjdzie czas. Podczas wrześniowych targów w Kielcach Koreańczycy z Kii pokazali ciekawy koncept nowego wszechstronnego wojskowego pojazdu ATV (ang. all terrain vehicle), który ma bazować na platformie dużego SUV-a o nazwie Mohave. Pozostaje czekać na to, co przyniesie przyszłość.

Kiedy LPR-y trafią na wyposażenie armii? Już niedługo. Pierwsze egzemplarze zostaną przekazane wojskowym już w przyszłym roku. Całe zamówienie liczące prawie 400 sztuk powinno zostać sfinalizowane do 2030 roku. A więcej artykułów poświęconych uzbrojeniu polskiej armii znajdziesz także na stronie Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.