Ćwiczenia lotnicze "Route 604 Wielbark". F-16 i Mig-29 wystartują prosto z drogi na Mazurach

Jakiś czas temu pisaliśmy o wyłączeniu drogi wojewódzkiej 604 na dwa tygodnie przez wojsko. Teraz znamy szczegóły. W dniach 22-29 września będzie z niej startować trzon naszej floty: myśliwce F-16, MiG-29 i Su-22, samoloty transportowe C-130, C-295 i M-28. To pierwszy taki przypadek od 20 lat.

Droga z Wielbarka do Nidzicy wygląda niepozornie, ale jej fragment między Ruskowem a Przeździękiem Wielkim jest zaskakująco prosty, szeroki i wyposażony w olbrzymie parkingi. To dlatego, że to jeden z dwudziestu Drogowych Odcinków Lotniskowych (DOL), które mogą pełnić rolę rezerwowych lądowisk dla lotnictwa wojskowego, a nawet awaryjnych lotnisk dla samolotów cywilnych. Już za kilka dni polska armia planuje wypróbować tę możliwość w praktyce. Takiego szkolenia, jak "Route 604 Wielbark" nie było w naszym kraju od dwóch dekad.

Zobacz wideo Doskonałe jedzenie, piękna architektura i emocjonująca motoryzacja. We Włoszech jest region, który skupia w sobie te trzy rzeczy [autopromocja]

Więcej informacji o tym, co dzieje się na polskich drogach, znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Z mazurskiej drogi wystartują samoloty polskiej armii: MiG-29, F-16 i Su-22

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że z awaryjnego pasa, w który zostanie zmieniona droga wojewódzka 604, wystartują najbardziej imponujące statki powietrzne naszej wojskowej floty. Chodzi przede wszystkim o samoloty myśliwskie F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego z bazy w Krzesinach pod Poznaniem, ale nie tylko. Będą im towarzyszyć myśliwce MiG-29 oraz Su-22 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie oraz wiele innych samolotów wojskowych.

Przez kilka dni na niebie będzie można obserwować amerykańskie samoloty transportowe Lockheed C-130 Hercules, CASA C-295 i PZL M28 (skonstruowane na bazie rosyjskiego samolotu pasażersko-transportowego An-28) z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego z Powidza. Nad Mazurami pojawią się nawet szkolno-treningowe samoloty M-346 z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego zlokalizowanego przy Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Będzie na co popatrzeć.

"Route 604 Wielbark" to pierwsze takie szkolenie od dwudziestu lat

W szkoleniu "Route 604 Wielbark" oprócz pilotów weźmie udział również personel służby inżynieryjno-lotniczej niezbędny do zabezpieczenia samolotów, wojskowa straż pożarna, logistyka, JTAC, Wojska Obrony Terytorialnej i Żandarmeria Wojskowa. Zadania zostały rozłożone w czasie. 25 września będzie je realizować 1. i 2. Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, wtedy będzie można obserwować najbardziej spektakularne maszyny. 26 września działania zaczną załogi z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Później, 27 września DOL przejmą transportowce z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego. W ostatniej kolejności, bo 28 września piloci myśliwców, samolotów szkolno-treningowych i transportowych wspólnie wykorzystają Drogowy Odcinek Lotniskowy do szkolenia lotniczego.

W czasie wykonywania ćwiczeń, a tak naprawdę od 18 września do 3 października br. dla wszystkich oprócz mieszkańców miejscowości położonych bezpośrednio obok mazurskiego DOL-u zalecany jest objazd drogą wojewódzką nr 545 Nidzica–Jedwabno i drogą wojewódzką nr 508 Jedwabno–Wielbark. Dojazd do miejscowości na odcinku zamkniętej drogi będzie możliwy zarówno od strony Nidzicy, jak i od strony Wielbarka. Armia serdecznie przeprasza za utrudnienia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.