Karygodne zachowanie. Dwie kierujące ominęły auto zatrzymane przed pasami i naraziły pieszą

Omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed pasami w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, jest wykroczeniem drogowym. Takie przewinienie kosztuje zmotoryzowanego 1500 złotych mandatu oraz 15 punktów karnych. Przekonały się o tym dwie kobiety, które zignorowały zasady i naraziły pieszą przekraczającą jezdnię.

Zachowanie szczególnej ostrożności przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych obowiązuje wszystkich zmotoryzowanych. Zabrania się wyprzedzania pojazdu na przejściu i bezpośrednio przed nim oraz omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Nieuwaga lub świadome lekceważenie tych zasad może kosztować kogoś utratę zdrowia lub życia. O bezpieczeństwie na drogach piszemy więcej na stronie głównej Gazeta.pl.

Nagranie wykroczenia trafiło do policjantów

Do bulwersującego zachowania doszło w Katowicach na ul. Sokolskiej. Kierowca, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, aby przepuścić osoby przekraczające jezdnię, zarejestrował samochodową kamerką sytuację, w której narażona została osoba piesza. Dwa samochody osobowe ominęły zatrzymany pojazd, a drugie z aut zmusiło do zatrzymania kobietę idącą po pasach.

Zobacz wideo Kierujące osobówkami, omijając auto zatrzymane przed pasami, naraziły pieszą

Nagranie z tego zdarzenia przesłano na policyjną skrzynkę "Stop agresji drogowej", a prowadzący postępowanie katowiccy policjanci ustalili osoby kierujące autami. Volkswagena Passata prowadziła 24-letnia mieszkanka Świętochłowic, a Fordem Ka+ jechała 26-latka z Orzesza. Jak czytamy w komunikacie prasowym, kobiety przyznały się do winy. Obie za popełnione wykroczenie zostały ukarane mandatem w wysokości 1500 złotych, a na ich konta trafiło po 15 punktów karnych.

Stosowanie zasady ograniczonego zaufania

Przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący obowiązany jest zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu lub na nie wchodzącego. Pieszy natomiast powinien mieć świadomość, że kierujący nie ma możliwości zatrzymania pojazdu w miejscu, dlatego przed przekroczeniem jezdni obowiązkowe jest upewnienie się, że nie wchodzi się bezpośrednio przed jadący pojazd. Kierujący nie ma możliwości zatrzymania pojazdu w miejscu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.