Buspasy są wyznaczane na skrajnie prawych pasach ruchu. Kto uzyskuje do nich dostęp? Głównie autobusy, ale także samochody elektryczne i wodorowe. Niektóre inne pojazdy mogą mieć dostęp warunkowy. Tu sprawa jest oczywista. Mniej oczywiste jest to, co powyższe przepisy oznaczają dla posiadaczy posesji, które są zlokalizowane przy buspasie.
Wyobraźmy sobie taki scenariusz. Przy buspasie kierowca ma domek z własnym podjazdem, bramę wjazdową na parking przed blokiem, ewentualnie siedzibę firmy z parkingiem. W efekcie, żeby się wydostać ze swojej posesji, musi przeciąć buspas. Nie posiada jednak np. samochodu elektrycznego. Czy polskie przepisy na to pozwalają? Całe szczęście tak. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Kluczowe wymogi postawione przed kierującym są dwa:
Kierowcy najczęściej zapominają o kwestii linii na jezdni. I linii P-2 nie można przekroczyć także w przypadku, w którym kierowca chce wjechać na posesję położoną przy buspasie. Na pas ruchu dla autobusów trzeba wjechać często dużo wcześniej. Na fragmencie jezdni, na którym występuje linia przerywana.
Wiemy już, że kierowca każdego samochodu uzyskuje legalny dostęp do buspasa w sytuacji, w której chce dojechać do posesji położonej bezpośrednio przy nim. Kiedy jeszcze może wjechać na pas ruchu dla autobusów? Identyczna zasada dotyczy ogólnodostępnych miejsc parkingowych zlokalizowanych przy buspasie. Przepisy zezwalają na wykonanie takiego manewru również bezpośrednio przed skrzyżowaniem, gdy kierujący planuje wykonać na nim manewr skrętu w prawo i ten został dopuszczony znakami drogowymi. W takim przypadku często buspasy są "wyłączane" przed skrzyżowaniami.
Poza tym pasy ruchu dla autobusów w dużych miastach coraz częściej nie są całodobowe, a obowiązują w konkretnych godzinach. Poza godzinami obowiązywania dostęp do nich uzyskuje każdy typ pojazdu.
Na koniec pozostała jeszcze jedna kwestia. Załóżmy, że kierowca złamie którąś z zasad opisanych powyżej. Jaki grozi mu mandat? Sankcje tak naprawdę mogą być dwie. Po pierwsze może zostać ukarany za nielegalny przejazd buspasem. W takim przypadku dostanie 100 zł mandatu i 1 punkt karny. Poza tym możliwy jest mandat za przejechanie przez linię ciągłą P-2. To również oznacza karę wynoszącą 100 zł i 1 punkt karny. Co ważne, polskie przepisy przewidują tzw. zbieg wykroczeń. To oznacza, że dwie powyższe kary można otrzymać jednocześnie.