Jak zapisać się na nowy kurs redukujący punkty karne? Instrukcja krok po kroku

Kilkugodzinne szkolenie, kilkaset złotych opłaty i 6 punktów karnych na koncie kierowcy mniej. Kursy redukujące punkty powracają. Przypomnijmy zatem jak się na nie zapisać i jakie są pozostałe generalne zasady uczestnictwa w nich.

Porady w zakresie aktualnych i przyszłych przepisów drogowych znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Kurs redukujący punkty karne powraca. Cały na biało! Kierujący może z niego skorzystać raz na 6 miesięcy. Odbycie 6-godzinnego szkolenia z policjantem i psychologiem sprawi, że z ewidencji danego kierowcy w bazie CEK zniknie 6 punktów karnych. I na uczestnictwo w kursie nadal może zdecydować się prowadzący, który ma prawo jazdy dłużej niż rok i nie uzbierał więcej niż 24 punkty karne.

Zobacz wideo Kierowca Maserati uzbierał 24 punkty karne

Jak zapisać się na nowy kurs redukujący punkty karne?

Jak wygląda procedura zapisywania się i uczestnictwa w kursie? To najłatwiej opisać w kilku punktach. Kierowca musi:

  • udać się do wybranego WORD-u i zarezerwować dla siebie miejsce w grupie szkoleniowej, przy czym grupy nie będą większe niż 15-osobowe.
  • wypełnić i złożyć kartę zgłoszenia na szkolenie,
  • opłacić uczestnictwo w kursie – do 2022 roku opłata wynosiła 350 zł, teraz suma może ulec delikatnej zwyżce,
  • zgłosić się do wybranego WORD-u w terminie szkolenia – zazwyczaj ośrodki zalecają przyjście pół godziny przed wyznaczonym czasem,
  • mieć na szkoleniu ważny dokument tożsamości – bez niego może nie zostać wpuszczony na salę,
  • podpisać listę obecności i wziąć udział w pełnym cyklu szkoleniowym,
  • szkolenie składa się z 8 godzin wykładów, przy czym mówimy tu o 8 godzinach lekcyjnych, a więc trwających po 45 minut,
  • jest też zadanie praktyczne, które polega na wykonaniu manewru awaryjnego hamowania na placu przed WORD-em.

Po ukończeniu szkolenia kierowca dostanie zaświadczenie o odbyciu kursu i możliwości redukcji 6 punktów karnych. Informację w tej sprawie WORD prześle również do właściwej jednostki policji. Na tej podstawie Komendant Wojewódzki Policji prowadzący ewidencję punktów karnych zmniejsza liczbę punktów karnych o 6 na koncie kierowcy w bazie CEPiK.

Kursy redukujące punkty karne już są. No może prawie są...

Sprawa wygląda bardzo prosto. Wystarczy zgłosić chęć udziału, spełnić wymogi formalne i zapłacić. Zanim jednak zaczniecie się ubierać i zanim pójdziecie do najbliższego WORD-u, powinniście wiedzieć o jednym. Kursy już tak jakby są, ale jeszcze ich nie ma. Bo choć ustawa z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw już weszła w życie, zapisy dotyczące kursów redukujących punkty jeszcze nie obowiązują. Do tego konieczne jest rozporządzenie wykonawcze.

Konieczne do uruchomienia zapisów rozporządzenie podobno jest już w drodze. W Rządowym Centrum Legislacji widać jego projekt. Projekt zakłada datę obowiązywania zapisów od 17 września 2023 roku. Aby tak jednak się stało, do tego momentu musi pojawić się wiążący akt prawny. Powiem więcej, do nowej sytuacji muszą przygotować się także WORD-y. Tylko z tym akurat powinien być najmniejszy problem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.