Jaki jest najlepszy wiek kierowcy dla ubezpieczyciela? Sprawdź, ile powinieneś mieć lat

Ubezpieczyciele w Polsce mają głęboko ugruntowane preferencje dotyczące wyliczania składki za obowiązkową polisę OC dla auta. Premiują kierowców, którzy ukończyli co najmniej... No właśnie, który rok życia? Sprawdzimy to w tym materiale.

O rynku motoryzacyjnym, ale także i ubezpieczeniowym szerzej opowiadamy także w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Jednym z kluczowych kosztów eksploatacji samochodu jest konieczność corocznego przedłużenia polisy OC. Ile kosztuje obowiązkowe ubezpieczenie? To zależy. Czasami ubezpieczyciel zażyczy sobie 400, a czasami 2 tys. zł. Kluczowym czynnikiem służącym do wyliczenia jest wiek właściciela pojazdu.

Zobacz wideo Nagranie wypadku na trasie S12. Cztery osoby trafiły do szpitala

Wiek ma ogromne znaczenie dla wyceny wartości składki za OC

Młodociani kierujący nie są darzeni przez firmy ubezpieczeniowe wysokim poziomem zaufania. I to wyraźnie widać w wycenach. Mediana polis przygotowana przez Ubezpieczamy Auto jasno pokazuje, że OC dla nastolatka kosztuje aktualnie nawet blisko 2 tys. zł. Po 20. roku życia cena polisy zaczyna wyraźnie topnieć, ale średnie wartości opłat wypłaszczają się dopiero po 30. roku życia. Kierowca, który ukończył 31. rok życia, może liczyć na kwotę składki szacowaną na sumę oscylującą w granicy 500 zł. I kwota w zasadniczy sposób nie zmienia się także po 40-tce czy zaraz po 50-tce.

Jaki jest najlepszy wiek kierowcy dla ubezpieczyciela? Wysokość polisy OC a wiek kierowcyJaki jest najlepszy wiek kierowcy dla ubezpieczyciela? Wysokość polisy OC a wiek kierowcy Ubezpieczamy Auto

Jaki jest najlepszy wiek kierowcy dla ubezpieczyciela?

Wykres średnich cen OC w zależności od wieku właściciela samochodu pokazuje, że na najniższą składkę może liczyć prowadzący w wieku 61 lat. Mówimy o sumie na poziomie 432 zł. To aż o 1503 zł mniej od 18-latka. Mowa zatem o kobietach w wieku emerytalnym i mężczyznach w wieku przedemerytalnym.

Jak już wspomniałem dwa akapity wyżej, młodzi kierowcy nie cieszą się zaufaniem wśród firm ubezpieczeniowych. Statystycznie rzecz biorąc, powodują najwięcej zdarzeń drogowych i często nadużywają prędkości. Ryzyko wypłaty z OC w ich przypadku jest zatem szczególnie wysokie. Czemu po 30-tce cena składki zaczyna się wypłaszczać? To również łatwo wyjaśnić. Kierowca w tym wieku rozwija karierę zawodową, często jest na etapie zakładania rodziny, bądź rodzinę już posiada, a do tego ma już spore doświadczenie za kierownicą. To wszystko statystycznie rzecz biorąc sprawia, że zmieniają się nawyki za kółkiem i minimalizowane jest ryzyko wystąpienia kolizji w czasie jazdy.

Cena ubezpieczenia OC a wiek kierowcy. Co jeszcze warto wiedzieć?

Na koniec warto odpowiedzieć na jeszcze dwa ważne pytania.

  • Do ilu lat obowiązuje zwyżka za ubezpieczenie OC? Zazwyczaj firmy ubezpieczeniowe stosują zwyżkę za ubezpieczenie OC do 26. roku życia kierującego. Choć warto pamiętać o tym, że dla samej wyceny konkretnej polisy znaczenie ma większa ilość czynników.
  • Jak naliczane są zniżki na OC? Kierujący dostanie 10 proc. upustu za każdy rok bezszkodowej jazdy, przy czym można uzyskać maksymalnie 60 proc. zniżki. Poza tym znaczenie dla kalkulacji ma wiek pojazdu, pojemność jego silnika i moc, średni roczny przebieg czy miasto, w którym auto jest eksploatowane. Nie można o tym zapominać.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.