MSI widać na każdym rogu w Warszawie. I to dosłownie. Bo widocznym objawem jego działania są tablice z nazwami ulic ustawione przy każdym skrzyżowaniu stolicy. Co zatem oznaczają te trzy litery? To skrót od Miejskiego Systemu Informacji w Warszawie. Informacji jednak nie radiowej czy generalnie głosowej, a raczej wizualnej.
MSI nie jest nową koncepcją. Ta była tworzona w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Jej realizacja rozpoczęła się w roku 1997 i trwała do 2002. MSI jest oczywiście inicjatywą miejską. Bo choć system zaprojektowało Towarzystwo Projektowe: Grzegorz Niwiński, Jerzy Porębski, Michał Stefanowski, ostatecznie jego wprowadzenie zatwierdziła Rady Gminy Warszawa-Centrum uchwałą nr 389/XXXVI/96 z dnia 19 września 1996 r. Początkowo MSI działało tylko w centrum. Z czasem system pojawił się także w innych dzielnicach miasta.
Miejski System Informacji w Warszawie zakłada podział stolicy na 18 dzielnic. W każdej z nich wydzielone są jednak mniejsze obszary. Co ciekawe, podział zaproponowany przez MSI nie zgadza się ani z podziałem terytorialnym miasta według Krajowego Rejestru Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju, ani nawet granicami funkcjonującymi historycznie. Mimo wszystko MSI się przyjęło. Pozwala mieszkańcom na orientowanie się w przestrzeni i wskazywanie przybliżonej lokalizacji.
W tym punkcie dwie ciekawostki:
Na początku napisałem, że Miejski System Informacji w Warszawie jest raczej graficzny. Co to konkretnie oznacza? Składa się on bowiem z blisko 100 tys. znaków ustawionych na ulicach stolicy. Najważniejsze stoją na każdym skrzyżowaniu. To dwukolorowe oznaczenia, które na niebieskim tle podają nazwę ulicy, a na czerwonym pasku nazwę obszaru, a więc de facto poddzielnicy. Na tym jednak nie koniec, bo znaki funkcjonujące w ramach MSI stosuje się także do wskazywania:
W całej Warszawie tablice lokalizowane w ramach systemu MSI mają kolor niebiesko-czerwony. Na terenie Starego Miasta i Traktu Królewskiego barwa oznaczeń została jednak zamieniona na brązową. Chodzi o dodatkowe odróżnienie tej przestrzeni miejskiej od pozostałych.