Ponad jedna dziesiąta budżetu państwa popłynie z Orlenu

Orlen pochwalił się wynikami finansowymi za drugi kwartał bieżącego roku. Jak można z nich wywnioskować, ok. 12 proc. tegorocznych wpływów do budżetu państwa będą stanowiły podatki, jakie wpłaci grupa. Do końca roku powinny one wynieść łącznie ok. 70 mld złotych.

Jak wynika z raportu finansowego dotyczącego drugiego kwartału 2023 roku, grupa Orlen odnotowała przychody na poziomie 74,621 mld zł (57,804 mld zł w 2022 roku), z czego zysk wyniósł 4,544 mld złotych, a więc o prawie 0,9 mld złotych więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku (3,683 mld zł). Takie proporcje plasują się na poziomie zbliżonym do okresu sprzed wojny w Ukrainie. Biorąc pod uwagę całe półrocze, zysk grupy wyniósł 13,653 mld złotych, czyli ponad dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym (6,528 mld zł). Zysk operacyjny EBITDA LIFO Grupy ORLEN w drugim kwartale 2023 roku wyniósł 8,7 mld zł. Dobre wyniki grupy wynikają przede wszystkim z przyłączenia do niej Lotosu oraz PGNiG.

Zobacz wideo

Dobre wyniki to większe wpływy do budżetu

Jak dodaje Daniel Obajtek, prezes zarządu grupy Orlen - "Dobre wyniki finansowe przekładają się również na zwiększenie wpływów do budżetu państwa. W pierwszym półroczu Grupa ORLEN wpłaciła blisko 36,5 mld zł, czyli aż o 20 mld zł więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku". Co więcej, także Janusz Szewczyk, wiceprezes Orlenu ds. finansowych, cytowany przez "Rzeczpospolitą", stwierdził, że szacunkowa wartość wpłat do budżetu z podatków na koniec roku sięgnie niemal 70 mld zł. Oznacza to, że do końca roku, grupa będzie stała za ok. 12 proc. wszystkich przychodów do polskiego budżetu.

Drugi kwartał 2023 roku oczami zarządu Orlenu

Jak donosi "Rzeczpospolita", członkowie zarządu stwierdzili, że drugi kwartał bieżącego roku cechowała duża zmienność parametrów makroekonomicznych. Co więcej, segmenty rafineryjny petrochemiczny, a także wydobycia miały zdecydowanie gorsze warunki działania niż w ubiegłym roku. Jedynie w przypadku obrotu gazem wyniki okazały się lepsze.

Marcin Piechota, Zastępca Dyrektora ds. Relacji Inwestorskich w Orlenie, cytowany przez dziennik, stwierdził, że spadki cen gazu wpływają na niższe koszty wydobycia oraz koszty obrotu giełdowego.  Przypominał także, że duża część tegorocznego wolumenu została zakupiona już wcześniej po wyższych stawkach. Aktualnie cena gazu na rynku wynosi 170 zł za MWh, a rok temu był kontraktowany za nawet 500 zł za MWh. Jeżeli chodzi o ropę naftową, z powodu stale rosnącego popytu oraz podaży, od 2020 roku obserwuje się wzrost inwestycji w jej wydobycie o aż 90 proc.! Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.