Ranking satysfakcji ASCI. Japońskie samochody triumfują nad niemieckimi

Właśnie ogłoszono wyniki amerykańskiego badania konsumenckiego ASCI Automobile Study 2022-2023. Z badania satysfakcji płyną ciekawe wnioski.

Badania satysfakcji klienta pozwalają rzucić na samochody nowe światło i dowiedzieć się, jak z zakupu zadowoleni są właściciele poszczególnych marek. Czasem dochodzi do niemałych niespodzianek. Jednym z ciekawszych takich badań jest ASCI. Organizacja American Customer Satisfaction Index (ASCI), która od 25 lat analizuje opinie ponad 500 tys. klientów na temat 400 firm z 40 branż, a jej raport ASCI Automobile Study co roku jest ważnym punktem odniesienia dla sektora motoryzacyjnego. Wynika z niego jasno - Amerykanie są najbardziej zadowoleni z samochodów... japońskich.

Zobacz wideo Komfort podróżowania niczym w prywatnym odrzutowcu? Recenzja Lexusa LM [autopromocja]

ASCI Automobile Study 2022-2023. Marki premium

Najnowsze badanie przeprowadzono na grupie prawie dziewięciu tysięcy klientów między lipcem 2022 roku a czerwcem 2023 roku, a w segmencie samochodów premium kolejny raz zwyciężył Lexus. Lexus utrzymał prowadzenie wśród marek premium z wynikiem 83 punktów na 100 możliwych do zdobycia. -To dowód na utrzymującą się od lat dbałość o najwyższe standardy, dzięki której samochody Lexusa od lat wygrywają w zestawieniach niezależnych i prestiżowych organizacji jak „Consumer Reports" czy J.D. Power - komentują przedstawiciele marki.

Lexus ma powody do zadowolenia, ale z pewnością nie może osiadać na laurach. Czołówka stawki jest bardzo zbita, a konkurenci wcale nie są daleko. Co ciekawe, Amerykanie w swoim rankingu do grona marek premium wrzucili także Teslę. Ta poprawiła się aż o cztery punkty procentowe i ma identyczny wynik, jak Lexus - 83 punkty na 100. Amerykanie bardzo sobie cenią także inną swoją własną markę. W badaniu satysfakcji kierowców Cadillac uzyskał aż 82 proc. Niemiecka wielka trójka, BMW, Mercedes i Audi, remisują ze sobą z wynikiem 80 proc. Ostatnia jest należąca do Hondy Acura, ale nie jest daleko w tyle. Wynik 79 proc. nie odstaje bardzo od reszty.

Z jakich samochodów najbardziej zadowoleni są Amerykanie? Marki popularne

Amerykanie są bardzo konsekwentni i wśród marek popularnych również wskazują japońskie samochody jako te, z których są najbardziej zadowoleni. I raz jeszcze triumfuje koncern Toyota. Toyota z wynikiem 84 proc. jest liderem rankingu ASCI Automobile Study 2022-2023. Drugie miejsce to Subaru (82 proc.), a trzecie Honda z wynikiem 81 proc. Smakiem musiała obejść się Mazda, ale aż 80 proc. to i tak świetna nota. Inni producenci? Nissan trochę odstaje w tym roku od innych japońskich marek i uzyskał 76 proc. Dalej jest choćby Volkswagen (75 proc.), Jeep (74 proc.) oraz Ram (74 proc.). W galerii widzicie nowego Lexusa GX na zdjęciach producenta.

Więcej o: