Czy pieszy może przejść legalnie przez ulicę, kiedy nie ma pasów? "Kierowco, tak"

Kiedy pieszy może przejść przez ulicę? Są miejsca, gdzie kierowca musi uważać podwójnie, nawet jeśli nie ma znaków lub zebry.

Przepisy dotyczące pieszych, przejść dla pieszych i pierwszeństwa na nich zawsze budziły emocje, a ich eskalacja miała miejsce, kiedy zmieniono przepisy. Kiedy pieszy zyskał szersze pierwszeństwo wielu kierowców mówiło o "świętych krowach" i "pieszych rzucających się pod koła". Mijają kolejne miesiące, a na drogach nie doszło do apokalipsy. Ba, uważam wręcz, że większość kierowców zachowuje się znakomicie i zwalnia przed zebrami. Kiedy jestem pieszym, czuję się znacznie bezpieczniej. O bezpieczeństwie na drogach piszemy więcej na stronie głównej gazeta.pl.

Pieszy i przechodzenie przez ulicę. Kiedy można bez pasów?

Polacy lubią narzekać na polskie przepisy. Narzekamy na nie oczywiście także my, ale niektóre prawne zapisy są zaskakująco przemyślane i rozsądne. Tak jest z przepisem, który pozwala pieszym legalnie przechodzić przez ulicę, nawet jeśli nie ma na niej wyrysowanych pasów, a kierowców nie ostrzegają żadne znaki. Brzmi jakby mogło to wprowadzić na drogi spory chaos, ale... nie. Przepis jest bardzo przemyślany i po prostu życiowy. Wyjaśniamy.

Pieszy może przechodzić przez jezdnię poza wyznaczonym przejściem dla pieszych gdy odległość od przejścia przekracza 100 metrów. Jeżeli jednak w odległości mniejszej niż 100 metrów od wyznaczonego przejścia znajduje się skrzyżowanie, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu. To bardzo logiczne rozwiązanie. Znacznie ułatwia życie na mniejszych uliczkach, gdzie ruch nie ma takiego natężenia. Policja komentuje:

Przejście przez skrzyżowanie jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje ono zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. W takim przypadku pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
Zobacz wideo Senior na wózku inwalidzkim potrącony na przejściu dla pieszych w Sulechowie

Pieszy przechodzi nie przez przejście - co na to przepisy?

Nie przesadzamy, pisząc, że jest na to konkretny przepis. Każdego, kto chciałby się z nim dokładnie zapoznać odsyłamy do ustawy Prawo o ruchu drogowy i artykułu numer 13. To właśnie tam znajdziemy następujące zapisy:

  • 2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100 m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100 m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.
  • 3. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust. 2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.
  • 4. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
  • 5. Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.
  • 6. Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.
  • 7. Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.

Jak powinien zachować się pieszy?

Tak jak zawsze. Na drodze najważniejszy jest zdrowy rozsądek, a nie udowadnianie komukolwiek, że ma się rację. Pieszy powinien najpierw upewnić się, że może bezpiecznie skorzystać z przytoczonego przez nas przepisu. To absolutna podstawa. Zawsze stawiamy bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Jeśli widzicie, że nic wam nie zagraża, a jakiś samochód jest daleko, to spokojnie możecie przejść. Ktoś jedzie? Poczekajcie. Kierowcom za to zalecamy ostrożność. Kiedy jedziecie mniejszą ulicą, na której jest mało przejść dla pieszych, to bądźcie czujni i gotowi, żeby zwolnić.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.