Ile koni mechanicznych ma zwykły koń? Możesz się naprawdę zdziwić

Czasami odpowiedź na najprostsze pytanie, sprawia największe trudności. A więc wiecie ile koni mechanicznych ma zwykły koń? No właśnie. Postanowiliśmy to sprawdzić. Jedno jest pewne. Odpowiedź zaskoczyła nas. Was też zaskoczy.

Motoryzacyjne ciekawostki znajdziesz również w tekstach opublikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Przeciętny samochód miejski ma 90 koni mechanicznych, sportowa limuzyna może oferować nawet 600 koni mechanicznych, podczas gdy czołg Abrams generuje już 1500 koni mechanicznych, lokomotywa nawet 8000 koni mechanicznych, a samolot pasażerski nawet 300 tys. koni mechanicznych. Jak na tle maszyn silnikowych wypada koń? To dobre pytanie. Poszukajmy odpowiedzi na nie.

Zobacz wideo 20-latek uciekał przed policjantami. W aucie wiózł kobietę z niemowlakiem

Ile koni mechanicznych ma koń?

Naukowcy na podstawie pracy opublikowanej w roku 1993 w czasopiśmie Nature udowadniali, że koń o wadze 600 kg jest w stanie wytworzyć moc wynoszącą nawet 24 konie mechaniczne. To dokładnie tyle, ile oferuje Fiat 126p z silnikiem o pojemności 652 cm3. Wynik zaskakuje? I to jak. Pewnie wszyscy spodziewali się dużo wyższego.

Ciekawostka? Statystyczny koń może zaoferować nawet 24 konie. To moc Malucha. Statystyczny koń jednak waży również mniej więcej tyle, co Fiat. To oznacza, że mogą mieć podobne osiągi.

Moc maksymalna w przypadku konia jest... czysto potencjalna

Powyższe wyliczenia są przez część naukowców uznawane jednak za nieco zawyżone. Dużo bardziej realną wartością jest zatem 12 do blisko 15 koni rozwijanych podczas galopu. Właśnie taką liczbę lepiej przyjąć za maksymalną. Koń jest zatem tak samo mocny nie jak Maluch, a raczej skuter z silnikiem o pojemności do 125 cm3. Tyle że to nadal dopiero połowa informacji. Bo bez względu na fakt czy za wyznacznik przyjmiemy 24 konie, czy tylko 15, mówimy o maksymalnej mocy dostępnej chwilowo, a nie długotrwale. Podczas normalnego funkcjonowania koń jest w stanie zaoferować tylko jednego konia mechanicznego.

Ile w związku z tym koni mechanicznych ma człowiek? Podczas szczytowej wartości pracy organizm w pełni zdrowej osoby może mieć nawet 1,2 KM. To jednak wartość chwilowa i dostępna przez krótki czas. Podczas codziennego funkcjonowania człowiek ma moc oscylującą w granicy 0,1 KM.

Skąd wzięła się nazwa koń mechaniczny?

Powstała w czasach, w których do użytku wprowadzane były maszyny parowe. Te miały zastąpić konie. Koń mechaniczny miał zatem pokazać przedsiębiorcy czy zwykłemu użytkownikowi potencjał sprzętu. Moc jednego konia mechanicznego miała oznaczać zastąpienie jednego zwierzęcia. Im wyższa moc, tym bardziej rósł potencjał urządzenia w oczach nabywcy. Jednostka została wymyślona i opracowana ok. 1780 r. przez szkockiego inżyniera Jamesa Watta.

Więcej o: