Kolejne ciekawostki drogowe znajdziesz również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.
Krajobraz mijany podczas podróżowania polskimi trasami szybkiego ruchu nie jest specjalnie malowniczy. Składają się na niego głównie pola, ekrany dźwiękochłonne i... białe lub niebieskie hale z napisem Panattoni. Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czemu jest ich tak dużo i czemu można je spotkać głównie przy eskach i autostradach? My tak. Oto odpowiedź.
Panattoni nazywa siebie na oficjalnej stronie internetowej deweloperem logistycznym. Co to jednak oznacza w praktyce? Wyjaśnienie jest proste. Firma zajmuje się budowaniem hal magazynowych. Ich powierzchnie są następnie wynajmowane. Najemca wnosi opłatę czynszową, a w zamian może korzystać z powierzchni służącej do składowania towarów oraz całego węzła towarzyszącego. Nie musi budować magazynu centralnego własnymi siłami. Powiem więcej, dzięki temu może mieć powierzchnie magazynowe rozmieszczone równomiernie po całym kraju.
Tworzenie przestrzeni magazynowej o charakterze logistycznym mocno tłumaczy lokalizację hal Panattoni. Umiejscowienie ich w pobliżu dróg szybkiego ruchu usprawnia działania partnerów firmy. Mogą oni łatwiej dystrybuować przechowywane towary do punktów sprzedaży.
Wśród klientów Panattoni znaleźć można sklepy internetowe, ale także operatorów sieci handlowych z zakresu FMCG czy AGD. Na budowie i wynajmie magazynów działalność Panattoni się jednak nie kończy. Bo bywa, że przedsiębiorstwo sprzedaje również wybudowane przez siebie parki magazynowe. Przykład? Na początku roku 2020 firma zbyła magazyn pod Wrocławiem. Ten liczył 46 tys. m2. Transakcja opiewała na 33 mln euro. W roku 2022 Panattoni zbyło park logistyczny w Lublinie i koło Zabrza. Ich łączna powierzchnia to 65 tys. m2.
Panattoni brzmi nieco po włosku? Być może i tak. Nazwa firmy pochodzi jednak od założyciela amerykańskiej centrali - Carla Panattoniego. Panattoni Development Company powstało w roku 1986 w Kalifornii w Sacramento. Firma dopiero blisko dwie dekady później trafiła do Polski, a tym samym i Europy. Europejskie biuro Panattoni zostało otwarte w naszym kraju w 2005 r. Jego siedziba do tej pory mieści się w Warszawie. Na czele firmy od samego początku stoi Robert Dobrzycki.
Za sukcesem Panattoni w Europie stoi Polak. I ten sukces po 18 latach działalności jest znaczący. Mówimy bowiem o największym deweloperze nieruchomości przemysłowych w Polsce i na Starym Kontynencie. Firma działa obecnie nie tylko w Polsce, ale także Wielkiej Brytanii, Czechach, Austrii, Luksemburgu, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, na Węgrzech, we Francji, Włoszech oraz w Szwecji. Aktualnie Panattoni zarządza w Europie powierzchnią magazynową wycenioną na nieco ponad 8 mln m2. Dla porównania gracze plasujący się na miejscach od drugiego do piątego (a więc CTP, VGP Group, Segro czy Prologis) oferują powierzchnię najmu wynoszącą nieco ponad 2 mln m2.