GDDKiA chwali się, że wreszcie uzyskała zgodę wojewody na budowę nowego odcinka drogi ekspresowej S19. Nie wspomniała jednak, że na decyzję ZRID czekała ponad rok. Wniosek złożono bowiem pod koniec czerwca 2022 r.
Drogowcy doczekali sie zgody na budowę dwóch odcinków kluczowych dróg na Podlasiu. To droga ekspresowa S19 (fragment o długości 9 km) oraz droga krajowa DK66 (2,2 km długości). Mają się czym chwalić. Odcinek S19 Haćki - Bielsk Podlaski stanie się pierwszym w województwie podlaskim fragmentem międzynarodowej trasy Via Carpatia. Wybuduje go Budimex.
Na dość krótkim odcinku zaplanowano dwa węzły drogowe (Bielsk Podlaski Północ i Bielsk Podlaski Południe), obwód utrzymania drogowego, przejście dla zwierząt oraz łącznie 8 obiektów w ciągu drogi jak i nad nową trasą. Przyszły odcinek to droga dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach.
KIedy pojedziemy nowym odcinkiem Via Carpatia w Polsce? - Planujemy, żeby w sierpniu 2025 roku można już było uzyskać pozwolenie na użytkowanie i tą drogą w sposób swobodny i płynny się poruszać - powiedział Norbert Wyrwich, dyrektor oddziału GDDKiA w Białymstoku. A to nie wszystko.
Wojewoda planuje jeszcze w tym roku wydanie kolejnych zezwoleń na realizację inwestycji drogowych. Decyzji ZRID doczekają się projekty budowy drogi S19 na odcinkach Bielsk Podlaski Zachód - Boćki (ok 12 km długości) oraz Boćki - Malewice (niemal 16 km). GDDKiA oczekuje także na decyzje w sprawie obwodnicy Bielska Podlaskiego w ciągu DK66 (6 km) i S19 Malewice - Chlebczyn (ponad 25 km długości). Drogowcy planują, by wszystkie nowe odcinki były gotowe pod koniec 2025 r.
Droga S19 będzie jedną z kluczowych tras na wschodzie kraju. Połączy bowiem przejścia graniczne z Białorusią i Słowacją oraz takie miasta jak Białystok, Lublin i Rzeszów. Niemal na całej długości (ok. 575 km z 580 km) będzie wykonana w standardzie drogi ekspresowej. Większość trasy S19 stanie się także częścią międzynarodowego szlaku transportowego Via Carpatia, który połączy republiki bałtyckie z siecią transportową krajów południa Europy (m.in. Rumunia, Bułgaria, Grecja, Chorwacja i Turcja).