Prezydent podpisał. Będą nowe tablice rejestracyjne. Jest też konkretna data od kiedy

Czerwiec przyszłego roku przyniesie nam nowy rodzaj tablic rejestracyjnych. Będą one zarezerwowane dla pojazdów przeznaczonych do sportu. Ustawę właśnie podpisał prezydent Andrzej Duda.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Kancelaria prezydenta poinformowała o szeregu ustaw podpisanych przez Prezydenta RP. Wśród nich znalazła się również ta dotycząca publicznego transportu zbiorowego. Wprowadza spore zmiany w zapisach Prawa o ruchu drogowym. Pojawiło się też pojęcie „samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych". Takie pojazdy będą mogły poruszać się po drogach publicznych na specjalnych zasadach.

Zobacz wideo Jak w praktyce wyglądają wyścigi Formuły E? Przenosimy się na ulice Monte Carlo [autopromocja]

Najważniejsza zmiana — nowe tablice rejestracyjne

Zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym dotyczą m.in. na wprowadzeniu do ustawy nowego „Rozdziału 7. - Dopuszczenie do ruchu samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych".

Przepisy te będą miały zastosowanie do samochodów osobowych przeznaczonych do zawodów sportowych, które zostały wpisane do rejestru prowadzonego przez Polski Związek Motorowy, tj. właściwy polski związek sportowy w rozumieniu ustawy o sporcie

- wyjaśniają przedstawiciele Polskiego Związku Motorowego (PZM)

Większość zapisów nowej Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym wejdzie w życie już pod koniec września tego roku. Na zmiany w Prawie o ruchu drogowym, czyli m.in. dotyczącym nowych tablic musimy natomiast poczekać do 1 czerwca 2024 r. W tym czasie ministrowie sportu i transportu musza przygotować stosowne przepisy w formie rozporządzeń. Nowy wzór tablicy rejestracyjnej poznamy więc w kolejnych miesiącach.

Specjalne badania techniczne. Oddzielne dla aut sportowych

Auto osobowe przeznaczone do zawodów sportowych nie będzie podlegało klasycznemu przeglądowi technicznemu. Zamiast tego pojawi się — przeprowadzane przez diagnostę w SKP — badanie, co do zgodności z warunkami technicznymi.

Reasumując, właściciel takiego samochodu co roku będzie musiał udać się do Stacji Kontroli Pojazdów (wykonanie badań zgodności technicznej) oraz do Wydziału Komunikacji (czasowa rejestracja na 12 miesięcy). 

Z jakiego powodu wynika taki proces? Uzasadnienie do projektu przyjętej ustawy tłumaczy, że rejestracji auta osobowego do użytku sportowego dokonuje starosta właściwy miejscowo, co wymaga uzyskania pozwolenia czasowego i zalegalizowania tablic rejestracyjnych. Ich wyróżnienie od pozostałych tablic kolorem tła zostanie dopiero ustalone w konkretnych aktach wykonawczych.

Są jednak ograniczenia. Rajdówką po drodze tylko w trakcie zawodów

Nowe przepisy mają na celu uporządkowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i zwalczanie wieloletniej patologii polegającej na poświadczaniu nieprawdy przez diagnostów. Ci nie będą już zmuszeni „ignorować" niezgodnych z przepisami, lecz wymaganych mi.in. przez załączniki FIA  modyfikacje, jak np. obecność w pojeździe klatki bezpieczeństwa. To wprowadza jednak dość spore ograniczenia. Zostanie wprowadzony zakaz poruszania się samochodami przeznaczonymi do sportu po drogach publicznych

W myśl nowych przepisów samochód przeznaczony do sportu będzie mógł uczestniczyć w normalnym ruchu drogowym wyłącznie w czasie trwania zawodów sportowych. Transport takiego pojazdu po drogach publicznych w drodze na zawody lub SKP może się więc odbywać wyłącznie na lawecie. Czy ta zmiana okazuje się więc pomocna dla drogowców? Ocencie sami. Źródła: prezydent.pl/kancelaria, pzm.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.