Czy można myć samochód w upał? Są co najmniej dwie pułapki

Upały nie odpuszczają i nie odpuszczą jeszcze przez kilka najbliższych dni. Czy w taką pogodę można myć samochód?

Aktualną prognozę pogody możesz sprawdzić na stronie głównej gazety.pl. Najbliższe dni mają być upalne. Może temperatury nie zbliżą się do tych z poprzedniego tygodnia, kiedy było wyraźnie powyżej 30 stopni, ale musimy się spodziewać, że termometry będą regularnie wskazywać okolice 30 stopni. Sierpień na razie nie odpuszcza. I kierowcy, i ich samochody nie najlepiej znoszą takie temperatury. Czy w upał można myć samochód?

Zobacz wideo Policjanci uratowali psa zamkniętego w nagrzanym samochodzie

Czy można myć samochód w upał? Zakaz mycia

W skrajnych sytuacjach państwa wprowadzają zakaz mycia samochodów ze względu na niedobory wody w upały, żeby oszczędzać wodę. Podczas upałów zakazuje się np. także podlewania trawników. Jednak możemy was wszystkich uspokoić, ponieważ w Polsce takie zakazy nie obowiązują i nie słyszymy, by ktokolwiek planował je wprowadzać. Jest ciepło, ale nie ma mowy o sytuacji ekstremalnej. W Polsce można myć samochód podczas upału.

Mycie samochodu w upał - najważniejsze zasady

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by pojechać podczas upału na myjnię i umyć samochód. Samochodowy lakier nie boi się wysokich temperatur. Na myjniach często szampony działają w wyższej temperaturze i nie uszkadzają samochodu. Problem z myciem auta w upał to brzydkie, szare smugi, które zostają na karoserii, sprawiając, że pojazd nie prezentuje się dużo lepiej niż przed myciem. Da się tego jednak bardzo łatwo uniknąć. Jak? Wystarczy szybko wszystko spłukać.

Niektórzy zwracają uwagę na jeszcze jedną pułapkę. Jeśli na szybach znajdują się jakieś odpryski lub drobne uszkodzenia i polejemy je podczas mycia zimną wodą, a na zewnątrz jest bardzo ciepło, to możemy pogłębić uszkodzenia. Różnica temperatur może doprowadzić do kłopotów.

Gdzie myć samochodów w upał?

Nawet w najcieplejsze dni normalnie działają myjnie i to z nich najlepiej skorzystać. W lato motoryzacyjne media (także my) przypominają o mandacie... za mycie samochodu na własnej posesji. On rzeczywiście istnieje i można go dostać, ale to wcale nie oznacza, że policja poluje na kierowców. Ten mandat wprowadzono raczej z myślą o nielegalnych myjniach, które zatruwają środowisko. Zwykły kierowca te może zostać ukarany, ale musi się postarać. Po pierwsze, ktoś musi go zgłosić. To się może zdarzyć, jeśli mycie samochodu będzie szkodliwe dla otoczenia, a myjący będzie używał żrących środków i po prosty wylewał je na ziemię. Np. na trawnik przed bliźniakiem albo na osiedlu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.