Wojsko zamknie na dwa tygodnie popularną drogę na Mazurach. Chodzi o strategiczny odcinek

Z jakiego powodu armia zamknie drogę wojewódzką pomiędzy Nidzicą a Wielbarkiem? To nie tylko droga, ale i awaryjne lotnisko, na którym żołnierze będą prowadzić ćwiczenia. Mieszkańcy i turyści muszą w tym czasie korzystać z objazdu.

Fragment mazurskiej drogi wojewódzkiej 604 pomiędzy Nidzicą a Wielbarkiem będzie zamknięty od 18 września do 3 października br. To tak zwany DOL, czyli Drogowy Odcinek Lotniskowy, który jest zlokalizowany koło Wielbarka. Takie awaryjne pasy startowe pełnią funkcję infrastruktury obronnej i były tworzone w czasach PRL oraz Układu Warszawskiego. W całej Polsce jest ich aż 20. W pobliżu DOL na mazurskiej drodze 604 był też poligon wojskowy Muszaki. Od pewnego czasu mówi się o jego reaktywacji. Odcinek drogi 604 pełnił dla niego rolę zapasowego lotniska.

Zobacz wideo 4000 zł mandatu za niebezpieczny manewr ciężarówką

Więcej informacji o remontach dróg znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Drogowe Odcinki Lotniskowe to wynalazek Układu Warszawskiego, który ma sens

Drogowy Odcinek Lotniskowy na Mazurach został wyremontowany w latach 2020-2021 przez firmę Strabag razem z dłuższym, bo liczącym 12,5 km fragmentem drogi wojewódzkiej 604. Modernizacja kosztowała około 100 mln zł. Sam pas startowy ma długość 3,24 km i szerokość czterech pasów ruchu, a jego nawierzchnia jest wykonana z betonu. Na obu końcach zlokalizowano wielkie parkingi, które równocześnie mogą pełnić funkcję płyt postojowych dla statków powietrznych. W sytuacjach awaryjnych i po uprzednim zamknięciu ruchu mogą tam lądować nie tylko wojskowe (dla armii to lotnisko rezerwowe), ale i cywilne samoloty.

Podróżującym między Nidzicą a Lidzbarkiem drogowcy zalecają objazd

Służby drogowe informują, że dojazd do zamkniętego fragmentu drogi wojewódzkiej 604 będzie otwarty z obu stron do miejsca DOL, ale przejazd przez obszar pasa startowego nie będzie możliwy przez cały czas. Osobom podróżującym pomiędzy Nidzicą a Wielbarkiem drogowcy zalecają trasę drogami wojewódzkimi 545 i 508 przez Jedwabno.

Drogowe Odcinki Lotniskowe, takie jak fragment drogi 604, dawniej teoretycznie stanowiły tajemnicę wojskową, ale tak naprawdę, każdy przejeżdżający kierowca orientował się, że proste i szerokie fragmenty dróg są nietypowe, a większość znała ich prawdziwe przeznaczenie. W czasach popularności satelitów szpiegowskich ich ukrywanie przestało mieć sens.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.