Wojsko znowu jeździ po drogach. Czy można wyprzedzać pojazdy armii?

Zielone ciężarówki znów chętniej pojawiają się na drogach. Jak kierujący powinni zachować się w ich obecności? Przepisy wskazują na trzy konkretne scenariusze. To od nich w dużej mierze zależy to, czy pojazd będzie można wyprzedzić.

Wskazówki w zakresie obowiązujących w Polsce przepisów podajemy również w poradnikach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Napięta sytuacja na granicy z Białorusią, a do tego kolejne ćwiczenia wojskowe. To wszystko sprawia, że obecnie na drogach częściej niż zazwyczaj można spotkać charakterystyczne zielone ciężarówki. Kierowcy zadają zatem ważne pytanie: "Czy można wyprzedzać pojazdy armii?" Przepisy w tej kwestii są jasne.

Zobacz wideo Zlekceważył opadające zapory. Mandat 3000 zł i 15 punktów karnych

Pojazdy wojskowe na drodze. Trzy kluczowe przypadki

Mówienie o pojeździe wojskowym nie oddaje sedna sprawy. Bo obecność ciężarówek należących do armii trzeba podzielić na trzy przypadki.

  1. Ciężarówka jest jedna lub jest ich kilka i jadą w rzędzie, ale nie są oznakowane jako kolumna.
  2. Ciężarówki jadą w rzędzie i stanowią kolumną pojazdów wojskowych. W takim przypadku pierwszy i ostatni pojazd muszą zostać wyposażone w tablicę w kolorze pomarańczowym, pojazdy po stronie kierowcy mogą posiadać niebieskie chorągiewki – zielony kolor obowiązuje ostatnie z aut, a do tego mają prawo poruszać się na światłach błyskowych.
  3. Ciężarówki nie dość, że tworzą kolumnę pojazdów wojskowych, to są jeszcze eskortowane z przodu i z tyłu przez pojazd uprzywilejowany, a więc taki, który wysyła sygnały błyskowe i dźwiękowe. W takim przypadku kolumna staje się kolumną uprzywilejowaną.

Kiedy można wyprzedzić pojazd wojskowy na drodze?

Mamy trzy przypadki. Odpowiedź na pytanie: "Czy można wyprzedzić pojazd wojskowy?", będzie zatem w dużej mierze zależeć od wystąpienia konkretnego z nich. Każda z opcji zmienia bowiem zasady, którym podlegają kierujący.

  • Czy można wyprzedzić pojedynczy pojazd wojskowy na drodze? W miejscu, w którym jest to dozwolone – a więc nie ma znaku zakazującego wyprzedzania czy na jezdni nie pojawia się podwójna ciągła – pojazd wojskowy można wyprzedzić. Choć należy do armii i ma specjalne malowanie, według przepisów jest zwykłym pojazdem. Dotyczą go takie same zasady, jak np. auta osobowego należącego do prywatnej osoby.
  • Czy można wyprzedzić kolumnę pojazdów wojskowych na drodze? Prawidłowo oznaczona kolumna pojazdów wojskowych nadal nie jest "nietykalna". Można ją wyprzedzić, tyle że tu rośnie stopień trudności. Bo kolumnę trzeba wyprzedzić w całości. Nie można jej przerywać, wjeżdżając między poszczególne pojazdy. Odcinek drogi, na którym można wyprzedzać, musi być zatem dość długi.
  • Czy można wyprzedzić uprzywilejowaną kolumnę pojazdów wojskowych na drodze? Gdy na początku i końcu kolumny jedzie pojazd uprzywilejowany, wyprzedzanie jest możliwe tylko poza terenem zabudowanym. W terenie zabudowanym obowiązuje zakaz wyprzedzania takiej kolumny. Poza nim zasady są identyczne jak powyżej. Wyprzedzić trzeba całą kolumnę.

Warto pamiętać o tym, że w przypadku kolumny uprzywilejowanej inni użytkownicy drogi są zobowiązani do ułatwienia jej przejazdu – w tym do zjechania np. na pobocze jeżeli jest to konieczne na danym odcinku.

Ile wynosi mandat za wyprzedzanie pojazdu wojskowego?

Błędy popełnione przez kierowcę w czasie wyprzedzania pojazdów wojskowych mogą skutkować jednym z kilku mandatów. Grzywnę można otrzymać m.in. za:

  • naruszenie przez kierującego zakazu wyprzedzania pojazdu wyrażonego np. znakiem drogowym – mandat w takim przypadku wynosi 1000 zł, na konto prowadzącego w CEPiK trafi też 10 punktów karnych.
  • wjeżdżanie między jadące w kolumnie uprzywilejowanej pojazdy – mandat w takim przypadku wynosi 200 zł, na konto prowadzącego w CEPiK trafią też 2 punkty karne.
  • wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym – mandat w takim przypadku wynosi 1000 zł, na konto prowadzącego w CEPiK trafi też 10 punktów karnych.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.