W tym kraju samochody giną co pół minuty. Najczęściej kradzione modele

Złodzieje nie próżnują po drugiej stronie Atlantyku. Tylko w zeszłym roku ich łupem padło ponad milion aut. Według statystyk narodowego stowarzyszenia firm ubezpieczeniowych średnio co 32 sekundy ginie jeden pojazd. Na celowniku przestępców znalazły się nie tylko pikapy, ale auta zaledwie kilku marek.

Kradzieże pojazdów to dochodowy biznes w Ameryce. NICB (amerykańskie stowarzyszenie firm ubezpieczeniowych) szacuje, że wartość rynku mierzona jest w miliardach dolarów ("multi bilion dolar industry"). Z amerykańskich ulic średnio co pół minuty ginie jedno auto. W skali roku oznacza to ponad milion utraconych pojazdów (od czasu pandemii liczba zgłoszeń niepokojąco rośnie). Niemało jak na rynek, na którym w 2022 r. zarejestrowano ponad 13,7 mln nowych samochodów.

Zobacz wideo Moto Vlog. Byliśmy na zlocie fanów modelu T podczas VW Bus Festival [autopromocja]

Co na to policja i inne służby? Okazuje się, że wykazują się zadziwiającą skutecznością. Według danych NICB ponad 85 proc. skradzionych pojazdów (zgłoszonych do firm ubezpieczeniowych) odzyskano. Znamienne, że aż 34 proc. udało się odnaleźć w ciągu zaledwie jednego dnia od zgłoszenia. Otwartą kwestią pozostaje, jaka jest skala kradzieży aut, których nie zgłoszono.

Znane są preferencje przestępców w Ameryce. Nie dziwi, że w czołówce znalazły się samochody najczęściej kupowane za oceanem. To pikapy, które na dobre ukształtowały motoryzacyjny krajobraz Ameryki. Prawdziwe woły robocze jak Fordy z serii F czy modele Chevroleta giną najczęściej. Znamienne, że w przypadku aut użytkowych złodzieje preferują starsze roczniki jak 2004 (Chevrolet) i 2006 (Ford).  Na podium znalazło się także jedno auto osobowe. To Honda Civic. W ubiegłym roku skradziono ponad 27 tys. egzemplarzy. To o kilka tysięcy sztuk więcej niż w 2002 r. sprowadzono do Polski wszystkich używanych aut z USA.

Chevrolet SilveradoChevrolet Silverado fot. GM

Honda Civic VI coupeHonda Civic VI coupe Honda Civic VI coupe

Honda Civic VI Type RHonda Civic VI Type R Fot. Honda

Hyundai Elantra SportHyundai Elantra Sport fot. HyundaiNajczęściej kradzione samochody w USA w 2022 r. (liczba/najpopularniejszy rocznik)

  1. Chevrolet pickup (Colorado, Silverado) – 49,9 tys./ rocznik 2004
  2. Ford pickup (seria F) – 48,1 tys./ rocznik 2006
  3. Honda Civic – 27,1 tys./ rocznik 2000
  4. Honda Accord – 27 tys./ rocznik 1997
  5. Hyundai Sonata – 21,7 tys./ rocznik 2013
  6. Hyundai Elantra – 19,6 tys./ rocznik 2017
  7. KIA Optima – 18,2 tys./ rocznik 2015
  8. Toyota Camry – 17 tys./ rocznik 2021
  9. GMC pickup – 16,6 tys./ 2005
  10. Honda CR-V – 13,8 tys./ rocznik 2001

W TOP10 nie zabrakło także azjatyckich marek. Przodują Honda (Accord, Civic, CR-V) oraz Hyundai (Elantra oraz Sonata). Szczególnie wyróżnia się jednak Toyota. Okazuje się, że Camry to najmłodszy rocznik, wśród najczęściej kradzionych aut za oceanem. Największe ryzyko utraty pojazdu groziło w zeszłym roku użytkownikom Camry z rocznika 2021. W czołówce najmłodszych pojazdów znalazły się jeszcze Hyundai Elantra (2017 r.) i KIA Optima (2015). Znamienne, że żadne z nich nie zmieściło się w rankingu najczęściej importowanych aut do Polski. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.