Policja ma nowy sprzęt do eliminowania z ruchu gratów i aut po nielegalnym tuningu

Policjanci kierujący pojazdy do kontroli, zwykle sprawdzają kierowców i poddają ich badaniu na trzeźwość. Jeśli dodatkowo dochodzi do oględzin stanu technicznego samochodu, a ten nie spełnia warunków dopuszczenia pojazdu do ruchu, wówczas zatrzymywany jest dowód rejestracyjny. Do takich pomiarów potrzeba jednak specjalistycznego sprzętu, a nie każdy patrol drogówki jest w niego wyposażony.

Modernizacja Policji systematycznie trwa, a co za tym idzie, funkcjonariuszom w całej Polsce regularnie przekazywany jest nowoczesny sprzęt, służący do poprawy warunków służby. Tym razem nowe narzędzia do pracy odebrali mundurowi z dolnośląskiego garnizonu, którzy będą mogli sprawniej weryfikować stan techniczny pojazdów. Więcej o policyjnym sprzęcie piszemy na stronie głównej Gazeta.pl.

Policyjne mini stacje diagnostyczne

Flotę pojazdów służbowych zasiliły trzy wysoce wyspecjalizowane radiowozy. Są to oznakowane furgony, które trafią do funkcjonariuszy ruchu drogowego z Bolesławca, Świdnicy i Złotoryi. Volkswageny Craftery z silnikami o mocy 177 KM, z racji dodatkowego wyposażenia są mini stacjami diagnostycznymi. Policjanci używając szeregu urządzeń będą podczas kontroli drogowych prowadzić diagnostykę stanu technicznego samochodów i motocykli. Nowoczesny sprzęt będący wsparciem technicznym w służbie, ułatwi wykrywanie m.in. nielegalnych przeróbek, których dokonują fani tuningu samochodów.

Zobacz wideo Nowe radiowozy wyposażone w sprzęt do kontroli stanu technicznego pojazdów

Specjalistyczne wyposażenie policyjnych furgonów

Przy sprawdzaniu stanu technicznego pomogą m.in.: dymomierz, opóźnieniomierz, analizator spalin, sonometr, przyrząd do pomiaru przepuszczalności światła, lustro na wysięgniku. Inne elementy wykorzystywane w pracy policjantów to: znaki drogowe i lampy ostrzegawcze potrzebne na miejscu prowadzenia kontroli, agregat czy kolczatka drogowa. Wysoki komfort pracy policjantów zapewni także wyposażenie w części biurowej pojazdu. Wielofunkcyjne urządzenie drukujące, komputer czy aparat to tylko jedne z wielu sprzętów ułatwiających funkcjonariuszom pracę na miejscu kontroli drogowej.

Volkswageny Craftery zostały zakupione dzięki środkom unijnym z Funduszu Spójności z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Z policyjnego komunikatu prasowego dowiadujemy się, że koszt zakupu jednego pojazdu wraz z wyposażeniem to 595 tysięcy złotych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.