Tankowanie we Włoszech. Nie zauważysz napisu "Servito", zapłacisz frycowe

Włosi naciągają turystów na wiele sposobów - można powiedzieć, że są w tym mistrzami. Jeden z nich jest stosowany na stacjach paliw. Jeśli się na niego złapiesz, zapłacisz nawet kilkanaście euro więcej przy każdym tankowaniu.

Dodatkowy personel oferujący pomoc przy tankowaniu to element walki o klienta i poprawiania swojego wizerunku. Tak jest w większości krajów, oczywiście poza Włochami. Ci nie byliby sobą, gdyby nie wymyślili sposobu na naliczenie dodatkowych opłat przy tankowaniu – bo takie patenty w restauracjach i kawiarniach znane są już wszystkim od lat.

Uwaga na napis "Servito"

Niektórzy znają tę zasadę na wylot, inni podróżnicy są zirytowani, gdy po raz pierwszy spotykają się z nią na wakacjach: jeśli zatankujesz we Włoszech, w wielu miejscach nadal znajdziesz stacje benzynowe z obsługą tankowania, która nazywa się "Servito". Oznacza to po prostu, że paliwo tankuje pracownik stacji benzynowej, a nie sam właściciel pojazdu.

Nie oznacza to jednak, że Włosi robią to tylko z troski o wygodę klientów. Nie byliby sobą, gdyby za tą wymuszoną uprzejmością nie kryła się dodatkowa opłata. Nieobyci w zwyczajach Półwyspu Apenińskiego turyści płacą nawet o... 20 centów za litr więcej. Wystarczy, że wybiorą dystrybutor z napisem "Servito".

Włosi łatwo nie odpuszczą!

Jak pisaliśmy, pomoc pracownika stacji benzynowej przy tankowaniu samochodu zwykle oznacza dodatkowe 20 centów za każdy litr paliwa. Co prawda przy zbiorniku o pojemności 50 litrów, oznacza to dodatkową 10 euro (ok. 45 złotych), ale to można jeszcze jakoś zrozumieć, bo kierowca otrzymał – może trochę wciśniętą na siłę – usługę.

Zobacz wideo

Włosi jednak poszli o krok dalej. Według panujących na półwyspie zasad dodatkowa opłata naliczana jest, nie tylko w przypadku gdy wasze auto zatankuje pracownik, ale za każdym razem, kiedy skorzystacie z dystrybutora z napisem "Servito". Zatem podziękowanie za pomoc w nalaniu paliwa, nie oznacza, że będzie dodatkowej opłaty. Co na to włoskie prawo? Tego niestety nie udało się ustalić ani nam, ani serwisowi ADAC, który przypomniał o pułapce czyhającej na turystów we Włoszech.

Jak uniknąć dodatkowej opłaty przy tankowaniu we Włoszech?

Aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z obsługą ("Servito"), warto szukać dystrybutorów „Fai da te" na stacjach benzynowych lub wybierać stacje, które posiadają tylko jeden dystrybutor paliwa. Takie stacje zazwyczaj są otwarte przez całą dobę ("aperto 24 ore"). Należy jednak pamiętać, że przed tankowaniem należy włożyć kartę do maszyny, aby uzyskać dostęp do paliwa, a następnie zostanie pobrana odpowiednia kwota.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.