Ostatnie dzieło Carrolla Shelby to ceniony klasyk. Jest okazja do zakupu tego auta

W świecie motoryzacyjnych marzeń jest kilka nazwisk, które znaczą więcej niż słowa. I Shelby z całą pewnością jest jednym z nich. Jedno z ważniejszych dzieł amerykańskiego wizjonera trafiło właśnie na licytację. To naprawdę wyjątkowy roadster.

Ciekawostki motoryzacyjne znajdziecie również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Carroll Shelby był nie tylko motoryzacyjnym wizjonerem. Był także kierowcą wyścigowym, ale przede wszystkim twórcą wielu wyjątkowych moto-projektów. U schyłku życia wymyślił unikalne auto. Postanowił zbudować supersamochód własnego projektu od podstaw (do tej pory gruntownie, ale nadal modyfikował modele dostępne na rynku). Tak właśnie narodził się Shelby Series 1.

Zobacz wideo Pościg ulicami Włocławka! Kierowca otrzymał 111 punktów karnych i mandaty na ponad 21 tys. zł

Shelby Series 1. Kiedyś nieudane dzieło, dziś pożądany klasyk

Prace konstrukcyjne nad Shelby Series 1 wystartowały w roku 1994. Gotowy model pojawił się w sprzedaży w roku 1998. Pojazdy były składane w sumie przez 7 lat. W tym czasie fabrykę marki opuściło zaledwie 249 egzemplarzy. Roadster być może nie był przesadnie urodziwy. Wyglądał dużo gorzej od projektów Ferrari czy Lambo. Od włoskich konkurentów okazywał się jednak zdecydowanie bardziej elitarny i... wrzaskliwy. Właśnie dlatego już w momencie premiery auto zostało wycenione na sumę 225 tys. dolarów. Dziś kwota jest znacząca. W tamtym czasie była jednak wprost astronomiczna.

Shelby Series 1 powstał w ilości 249 sztuk. Choć pułap produkcji był założony na 500 egzemplarzy. Na auto brakowało jednak chętnych. Dlatego początkowo model był rozpatrywany w charakterze porażki Carrolla Shelby. Dziś stał się natomiast rzadkim klasykiem, który z rąk wyszarpują sobie kolejni moto-kolekcjonerzy.

Shelby Series 1 na sprzedażShelby Series 1 na sprzedaż Collecting Cars

Shelby Series 1 ma kompresor i 450 KM. Przyspiesza do 100 km/h w 3,2 sek.!

Nie ma się zatem co dziwić, że pojawienie się tego konkretnego egzemplarza na sprzedaż budzi spore emocje. Te są tym większe, że pod maską pracuje silnik wyposażony w kompresor. W serii 249 egzemplarzy takich aut było już tylko 70. Co to oznacza? 4-litrowy motor V8 Aurora za sprawą mechanicznego doładowania oferuje 450, zamiast 320 koni mechanicznych. Tak wysoka moc rozpędza ważącego nieco ponad 1200 kg roadstera do pierwszej setki w zaledwie 3,2 sekundy. Taki wynik brzmi imponująco nawet dziś. Pod koniec lat 90. XX wieku był zatem wprost niesamowity.

Ten konkretny egzemplarz pokonał do tej pory nieco ponad 7200 km. Jako że został wyprodukowany w roku 1999, to oznacza że przejeżdżał blisko 301 km każdego roku. W skrócie nie jeździł prawie wcale! Dodatkowo aktualny właściciel dorzuca do auta m.in. dwie kopie oryginalnej instrukcji obsługi. Obydwie kopie zawierają własnoręczny podpis Carrolla Shelby`ego. Fakt ten może stanowić gratkę dla kolekcjonerów.

Shelby Series 1 na sprzedażShelby Series 1 na sprzedaż Collecting Cars

Ile trzeba zapłacić za Shelby Series 1?

Licytacja tego konkretnego modelu kończy się 8 sierpnia 2023 roku w serwisie Collecting Cars. W chwili obecnej pojazd ma cenę sięgającą 90 tys. euro (ok. 398 tys. zł). Kwota z pewnością jednak wzrośnie. Zwłaszcza że na amerykańskich portalach aukcyjnych podobne pojazdy są dostępne za cenę wywoławczą sięgającą nawet 200 tys. dolarów (ok. 803 tys. zł).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.