Kolejna inwestycja drogowa na Mazurach. Będzie nowa krajówka nr 63

Drogowcy ruszają z kolejną inwestycją w Krainie Wielkich Jezior. Otwarto właśnie oferty na przebudowę fragmentu DK63. Chodzi o odcinek między Łomżą a Piszem, a dokładnie fragment Borki-Jeże.

Droga krajowa numer 63, która ma ok. 410 km długości, docelowo miała łączyć przejście graniczne w Perłach (obwód królewiecki) z przejściem granicznym z Sławatycze-Domaczewo (Białoruś). Fragment krajowej 63. jest dobrze znany podróżującym często do Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Jej fragment to połączenie Łomży z Piszem, który nazywany jest „Bramą Mazur". 

Ważna inwestycja dla Pisza

Planowana przebudowa obejmuje wykonanie nowej konstrukcji jezdni o szerokości 7 m oraz dopuszczalnym nacisku 11,5 t/oś. Nadal jednak będzie to trasa jednojezdniowa z jednym pasem ruchu w każdą stronę. Przy okazji inwestycji drogowcy wykonają korektę łuków pionowych i poziomych, budowa i przebudowa przepustów oraz przebudowa obiektu mostowego na przepust. Istniejące skrzyżowania zostaną także przebudowane. W ramach inwestycji powstanie 12 zatok autobusowych z dojściami dla pieszych, chodnik w miejscowości Jeże oraz oświetlenie drogowe. Wykonane zostanie odwodnienie drogi i przebudowa istniejących zjazdów. Ponadto, wybudowane zostaną stanowiska do kontroli i ważenia pojazdów dla Inspekcji Transportu Drogowego.

Na wykonanie zadań wykonawca robót będzie miał 18 miesięcy. Do czasu realizacji nie wlicza się oczywiście okresów zimowych.

Zobacz wideo

Koniec z niekończącym się łataniem DK63

Celem inwestycji jest dostosowanie parametrów drogi do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś oraz zwiększenie szerokości jezdni z 6 do 7 m, z poboczami o szerokości 1,5 m. Poprawa ta przyczyni się do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa zarówno dla ruchu tranzytowego, jak i lokalnego. Korekta geometrii skrzyżowań, w tym zastosowanie pasów lewoskrętu w miejscowości Jeże, poprawi czytelność skrzyżowań. Wprowadzenie kanalizacji deszczowej w tej miejscowości pozwoli na skuteczne odprowadzenie wód deszczowych z obszaru jezdni. Dodatkowo budowa obustronnego chodnika w miejscowości Jeże, oświetlonych przejść dla pieszych oraz dojść do zatok autobusowych poza obszarem zabudowanym przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pieszych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.