Jak jeździć w tunelach? Kierowcy nie znają tych przepisów

Tunele nie są konstrukcjami drogowymi często spotykanymi w Polsce. Co jednak ma zrobić kierujący, który napotka taki obiekt podczas podróży? Powinien pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Te wyraźnie wskazują przepisy drogowe.

O zasadach ruchu drogowego obowiązujących na różnych typach dróg opowiadamy również w tekstach publikowanych w serwisie Gazeta.pl.

Polska być może nie jest potęgą w kwestii tuneli drogowych, jak Austria czy Szwajcaria. To nie zmienia jednak faktu, że ten aspekt został poruszony przez ustawodawców. Ci dość jasno określili zasady jazdy w tego typu obiektach drogowych. Kierujący ma przede wszystkim trzy obowiązki.

Zobacz wideo Wypadek w tunelu. Kierowca ciężarówki nie zauważył jadącego obok citroena

Światła w tunelu. Światła mijania, a nie do jazdy dziennej

Pierwszym z obowiązków kierowców jest włączenie świateł podczas jazdy w tunelu. Ale nie świateł do jazdy dziennej, a mijania. Jeżeli zatem na wjazd do tunelu nie zareaguje czujnik natężenia światła, kierujący musi uruchomić je manualnie. Podstawa prawna? Tą daje art. 51 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. I obowiązek ten okazuje się kluczowy. Naraża bowiem kierującego na odpowiedzialność i kontrolę drogową. Jazda bez wymaganych świateł w tunelu i to niezależnie od pory doby, wiąże się z mandatem opiewającym na kwotę 200 zł. Kierujący musi się także liczyć z tym, że do jego konta policjant dopisze aż 6 punktów karnych.

Obowiązkowy odstęp od poprzedzającego pojazdu w tunelu

Drugi z obowiązków odnosi się do bezpiecznego odstępu w tunelu. Tak, ten również został określony. Informację w tej sprawie można znaleźć w art. 19 ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wskazuje on wyraźnie, że poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:

  • 50 m, jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem,
  • 80 m, jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym powyżej. Dotyczy to zatem ciężarówek, TIR-ów, ale także dostawczaków o DMC powyżej 3,5 tony czy aut z przyczepami.

Załamie powyżej zasady oznacza mandat karny. W tym przypadku taryfikator przewiduje grzywnę o wysokości od 300 do 500 zł. Na tym jednak nie koniec. Czyn oznacza również, że kierujący dostanie 5 punktów karnych.

Ile wynosi odstęp od poprzedzającego pojazdu po zatrzymaniu w tunelu?

Trzecia z zasad odnosi się do sytuacji, w której z uwagi na korek czy np. zdarzenie drogowe, ruch w tunelu stanie. W takiej sytuacji prowadzący również musi zachować bezpieczny odstęp – i mówi o tym art. 47a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Wskazuje on, że kierujący pojazdem w tunelu, podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, jest obowiązany zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 m. Złamanie tej zasady wiąże się z mandatem wynoszącym 100 zł. W tym przypadku prowadzącemu nie grożą jednak punkty karne.

Dodatkowe zasady ruchu obowiązujące w tunelach

Powyższe trzy zasady są kluczowe. Nie okazują się być jedynymi. Kierujący często mają więcej pytań dotyczących jazdy w tunelu. Dlatego postanowiliśmy odpowiedzieć na trzy, które pojawiają się najczęściej. A więc:

  • Czy w tunelu obowiązuje zakaz wyprzedzania? Przepisy o tym nie mówią. Rozstrzygnięcie tej kwestii zależy zatem od konkretnej sytuacji, a więc znaków poziomych i pionowych, które pojawiają się na danym odcinku drogi.
  • Czy w tunelu można zatrzymać pojazd? Absolutnie nie – w sytuacji, w której zatrzymanie nie jest związane z warunkami ruchu czy zasadami ruchu. Zakazuje się również cofania czy zawracania. Złamanie tych zakazów oznacza grzywnę wynoszącą 200 zł.
  • Jakie ograniczenie prędkości obowiązuje w tunelu? To zależy od typu drogi lub indywidualnego ograniczenia prędkości wskazanego za pomocą znaku B-33, ewentualnie tablicy pokazującej symbole świetlne.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.