Zero tolerancji dla recydywistki z BMW. 36-latka pędziła 109 km/h w obszarze zabudowanym

Policjanci kartuskiej drogówki zatrzymali w Lesznie 36-latkę kierującą BMW, która pędziła w terenie zabudowanym z prędkością 109 km/h. Okazało się, że zmotoryzowana już wcześniej była karana za zbyt szybką jazdę...

Nadmierna prędkość jest jedną z głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Kierowca ma zdecydowanie mniej czasu  na reakcję, a każdy dodatkowy kilometr na prędkościomierzu auta to także dodatkowe metry potrzebne do jego zatrzymania. Szczególnie ważne jest to w obszarach zabudowanych, gdzie w każdej chwili przed naszą maską może pojawić się pieszy lub przeszkoda. Niektórzy kierowcy wychodzą jednak z założenia, że taki scenariusz ich nie dotyczy. Do tego grona zalicza się pewna kierująca BMW. Więcej informacji dotyczących działań policji znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zobacz wideo

109 km/h w obszarze zabudowanym

Policjanci kartuskiej drogówki w poniedziałek mierzyli prędkość w miejscowości Leszno. Ok. godz. 16.00 zatrzymali do kontroli kierowcę BMW, który jechał z prędkością 109 km/h w miejscu, gdzie dopuszczalne jest 50 km/h. Okazało się, że za kierownicą zasiadała 36-letnia kobieta. Po sprawdzeniu jej tożsamości w bazie danych wyszło na jaw, że zmotoryzowana już wcześniej przekraczała dopuszczalną prędkość. W związku z tym funkcjonariusze zastosowali przepisy o tzw. kierowcach recydywistach.

Na łamiącą prawo 36-latkę nałożono mandat w wysokości 3000 zł, a jej konto zasiliło 13 punktów karnych. Z uwagi na przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 51 km/h, policjanci zatrzymali także jej prawo jazdy.

Kary dla recydywistów

Od 17 września 2022 roku obowiązują przepisy o tzw. kierowcach recydywistach, którzy w przypadku popełnienia kolejnego wykroczenia z danej kategorii w okresie dwóch lat muszą liczyć się z podwojoną wysokością mandatu. Dodatkowo punkty karne na koncie kierowcy widnieją przez dwa lata i naliczane są z chwilą opłacenia mandatu. W przypadku przekroczenia prędkości podwójne kwoty mandatów obowiązują przy naruszeniu limitu o przynajmniej 31 km/h. Aktualny taryfikator obowiązujący recydywistów prezentuje się następująco:

  • Przekroczenie prędkości o 31-40 km/h – 800 zł / 1600 zł.
  • Przekroczenie prędkości o 41-50 km/h – 1000 zł / 2000 zł.
  • Przekroczenie prędkości o 51-60 km/h – 1500 zł / 3000 zł.
  • Przekroczenie prędkości o 61-70 km/h – 2000 zł / 4000 zł.
  • Przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej – 2500 zł / 5000 zł.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.