Szwajcaria zmienia zasady dotyczące winiet. Koniec kolejek na granicach

Koniec ze szwajcarskimi winietami naklejanymi na szybę. Od 1 sierpnia kraj ten wprowadził e-winietę na autostrady i drogi krajowe. To spore ułatwienie dla podróżujących.

Elektroniczna winieta autostradowa, tzw. e-winieta, została wprowadzona w Szwajcarii 1 sierpnia 2023 roku. Nowe rozwiązanie oznacza, że nie trzeba będzie już szukać punktów sprzedaży klasycznych naklejek. Dzięki temu zapewne skróci się też czas oczekiwania na przejściach granicznych, gdzie zwykle wszyscy przyjezdni kierowcy zatrzymywali się w celu zakupu winiety. Koniec też z załatwianiem winiety zastępczej w przypadku wymiany uszkodzonych szyby.

Jak kupić szwajcarską e-winietę 2023?

Na razie nową e-winietę można kupić wyłącznie za pośrednictwem portalu internetowego (e-vignette.ch) Szwajcarskiego Federalnego Urzędu Ceł i Bezpieczeństwa Granic (BAZG). Przy zakupie kierowca musi podać tylko trzy informacje:

  • kategoria pojazdu
  • kraj rejestracji
  • numer tablic rejestracyjnych

Co ważne, nie jest wymagane zakładanie konta użytkownika, ani podawanie informacji o osobie kupującej winietę. Kolejnym plusem jest możliwość przeniesienia winiety na inne auto, np. gdy kierowca sprzeda stary samochód i kupi nowy. Jednak z takiej możliwości można będzie skorzystać tylko raz na kwartał. Formalności takie można załatwić online za pośrednictwem szwajcarskiego portalu e-vignette.ch.

Za e-winietę można zapłacić kartą kredytową. Kontrole na granicy są przeprowadzane przez pracowników BAZG, a w kraju przez policję kantonalną, podczas wyrywkowego sprawdzania tablic rejestracyjnych.

Zobacz wideo

E-winieta nie zastępuje wersji naklejanej na szybę!

Nowa e-winieta na razie nie zastąpi istniejącej winiety samoprzylepnej — oba rozwiązania będą używane równolegle. Cena pozostaje bez zmian: obie winiety kosztują 40 franków szwajcarskich i są ważne przez 14 miesięcy, od 1 grudnia poprzedniego roku do 31 stycznia roku następnego. 

E-winiety zakupione w sierpniu 2023 roku będą ważne do końca stycznia 2024 roku. Ta sama zasada dotyczy winiet elektronicznych i samoprzylepnych. Szwajcarskie władze zapowiedziały, że wycofają winiety samoprzylepne, gdy będą one stanowić mniej niż dziesięć procent sprzedaży.

Źródło: ADAC

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.