Skokowe podwyżki cen paliw na stacjach. Będzie jeszcze gorzej

Czekają nas kolejne podwyżki cen paliw. W ubiegłym tygodniu za litr benzyny oraz oleju napędowego musieliśmy zapłacić o ponad 10 groszy więcej niż przed dwoma tygodniami. W najbliższym czasie ceny mogą ponownie podskoczyć.

Jak przekazują analitycy portalu e-petrol.pl, zmotoryzowani nie mają powodów do zadowolenia. Ceny paliw wciąż idą w górę "Ostatnie zmiany na polskich stacjach nie cieszą kierowców - drożeją bowiem wszystkie paliwa oprócz autogazu. Prognozy dotyczące kolejnych dni niestety wskazują na perspektywę kontynuacji podwyżek" - informują specjaliści. Więcej informacji dotyczących rynku paliw znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Wzrost cen paliw. Drożej o ponad 10 groszy na litrze

"Zgodnie z oczekiwaniami nie udało się uniknąć zmian cen na krajowym rynku paliw, zarówno w hurcie jak i w detalu. Średnio od 10 do 14 groszy na litrze więcej płacimy za benzyny i olej napędowy na koniec tygodnia, choć należy zaznaczyć, że na poszczególnych stacjach skala zmian była mocno zróżnicowana. Niektórzy operatorzy stacji decydowali się na podwyżki do 18-22 groszy na litrze, co jest z kolei efektem wyraźnego wzrostu cen paliw w hurcie" - stwierdziła Urszula Cieślak, analityczka Biura Maklerskiego Reflex, cytowana przez TVN24.

Pod koniec ubiegłego tygodnia za litr benzyny 95 kierowcy musieli zapłacić średnio ok. 6,59 zł, co w porównany do ceny z 20 lipca oznaczało wzrost na poziomie 11 groszy. Z kolei litr benzyny 98 kosztował ok. 7,16 zł (podwyżka o 10 groszy). Największą różnicę można było odczuć w przypadku oleju napędowego, którego cena wzrosła średnio o 12 groszy, do poziomu ok. 6,36 zł za litr. Co istotne, ceny LPG pozostały bez zmian i utrzymywały się na poziomie ok. 2,81 zł za litr.

Jak dodała analityczka - "Rosnąca cena paliw gotowych i osłabienie złotego, sukcesywnie podnoszą ceny paliw na rynku hurtowym, co pozostawia przestrzeń do podwyżek cen paliw na stacjach w kolejnym tygodniu. Ponownie musimy liczyć się z tym, że ceny detaliczne wzrosną o kolejne kilka do 10 groszy na litrze. Mniejsza dynamika zmian będzie obserwowana w przypadku LPG". Z drugiej strony aktualnie płacimy za paliwo mniej niż przed rokiem. Cieślak podkreśliła, że aktualne ceny benzyny są o ok. 10-11 proc. niższe niż w 2022 roku, a w przypadku oleju napędowego i LPG różnica wynosi 16 proc.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.