Koniec tego "dobrego". Podwyżki na stacjach paliw nabierają rozpędu

Trwający tydzień przyniósł ze sobą wzrosty cen na polskich stacjach. Koszty tankowania benzyny i oleju napędowego są coraz wyższe. Z tej tendencji wyłamał się jedynie autogaz. Sytuacja na rynku hurtowym wskazuje, że to jeszcze nie koniec podwyżek.

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Obserwując światowe giełdy naftowe od początku lipca, mogliśmy się spodziewać, że niebawem dojdzie do rewizji cenników również w Polsce. Benzyna bezołowiowa 95 i olej napędowy w ostatnich dniach podrożały o 5 groszy i kosztują odpowiednio 6,54 zł/l i 6,34 zł/l. 

Zobacz wideo

Systematycznie tanieje jedynie autogaz. W tym tygodniu jego notowania spadły o kolejne dwa grosze i litr LPG na stacjach kosztuje średnio 2,79 zł. Tak wysokich cen benzyny i diesla nie obserwowaliśmy od maja b.r. Czy kolejne akcje promocyjne prowadzone na polskich stacjach to zwykłe gaszenie pożaru benzyną?

Gdzie najtaniej? Mieszkańcy tych województw mają szczęście

W ujęciu regionalnym benzyna 95-oktanowa cały czas najtańsza jest na Opolszczyźnie, gdzie kosztuje średnio 6,44 zł/l. Olej napędowy w najkorzystniejszych cenach kupują kierowcy tankujący na wschodzie Polski – litr diesla najtańszy jest na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, gdzie kosztuje 6,24 zł/l.

Ceny benzyny rosną niemal z dnia na dzień. Polscy kierowcy płacą już rekordowo drogo za tankowanie swoich aut.Ceny benzyny rosną niemal z dnia na dzień. Polscy kierowcy płacą już rekordowo drogo za tankowanie swoich aut. Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Tankowania lepiej unikać w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie zanotowaliśmy najwyższe ceny zarówno benzyny, jak i oleju napędowego. Litr popularnej Pb95 w tym regionie to średnio wydatek na poziomie 6,60 zł, a diesel kosztuje tam 6,37 zł, tyle samo co na Mazowszu. 

Co na to polskie stacje? Wakacje pod znakiem ofensywy promocyjnej

W okresie letnim wyjątkowym powodzeniem cieszy się wprowadzanie specjalnych promocji w ramach programów lojalnościowych. Koncerny prześcigają się w najkorzystniejszych ofertach. Klienci mogą liczyć na rabaty na stacjach marek Shell, Orlen, Moya, Circle K, BP, a od niedawna także MOL.

Stacja paliw OrlenStacja paliw Orlen Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl

Polscy kierowcy szybko zaczęli rejestrować się do aplikacji związanych z programami lojalnościowymi i korzystać z obniżonych cen paliw. Okres wakacyjny to czas wzmożonego ruchu po kraju i każda, nawet mała oszczędność w portfelu ma znaczenie. Szczególnie że nie zapowiada się na szybkie zmiany na światowych rynkach tego surowca.

Stacja Shell administracyjnie znajduje się poza granicą gminy, więc stała się nocnym marketem alkoholowymStacja Shell administracyjnie znajduje się poza granicą gminy, więc stała się nocnym marketem alkoholowym Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.