Wyścigi słoni jak trwały, tak trwają. Kierowcy lawinowo ignorują nowe przepisy

Od 1 lipca 2023 roku obowiązują przepisy zakazujące wyprzedzania przez kierujących samochodami ciężarowymi na autostradach oraz drogach ekspresowych o dwóch pasach ruchu. Niestety, wielu kierowców ignoruje nowe regulacje i wyścigi słoni jak trwały, tak wciąż trwają.

Autami ciężarowymi o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony nie można wyprzedzać na trasach szybkiego ruchu, w przypadku, kiedy na drodze są dwa pasy dla danego kierunku ruchu. Po wejściu w życie nowego przepisu wyścigi słoni, jak złośliwi nazywali wyprzedzanie się ciężarówek, mają być znacznie rzadsze na polskich drogach. Niestety, z doniesień służb mundurowych wynika, że niekoniecznie tak jest. O niebezpiecznych zachowaniach kierowców piszemy codziennie na Gazeta.pl.

Choć pojazdy kategorii N2 (DMC od 3,5 do 12 ton) i N3 (DMC powyżej 12 ton), a także zespoły pojazdów o długości ponad siedmiu metrów, nie mogą wyprzedzać się na drogach ekspresowych i autostradach mających jedynie dwa pasy ruchu, takie przypadki cały występują. Wynikami obserwacji zmotoryzowanych z powietrza podzielili się z mediami śląscy policjanci. Mundurowali tylko w jeden dzień na śląskich odcinkach autostrady A1 i A4 oraz drogach ekspresowych S1 i S52, ujawnili łącznie 72 wykroczenia.

Zobacz wideo Tak wygląda wyścig słoni. Od 1 lipca kierowcy ciężarówek nie mogą tak wyprzedzać

Mozolnie wyprzedzające się ciężarówki 

46 wykroczeń związanych było z zakazem wyprzedzania przez samochody ciężarowe. Taki manewr jest bardzo mozolny i powoduje niebezpieczne wyhamowanie pojazdów jadących lewym pasem, który służy do omijania wolno poruszających się aut. 5 naruszeń dotyczyło złamania zasady obowiązku korzystania wyłącznie z dwóch pasów, znajdujących się najbliżej prawej krawędzi jezdni, kiedy trasa szybkiego ruchu ma trzy lub więcej pasów dla danego kierunku ruchu. 21 wykroczeń dotyczyło natomiast niestosowania właściwego odstępu od poprzedzającego pojazdu na autostradach i drogach ekspresowych.

Nad trasami szybkiego ruchu zawisły drony

W prowadzonych działaniach policjanci wykorzystali nie tylko nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideorejestratory, ale także drony i laserowe mierniki prędkości posiadające funkcję DBC (Distance Between Cars), które pozwalają na zmierzenie odległości pomiędzy samochodami.

Mandat za wyprzedzanie ciężarówką na drodze ekspresowej lub autostradzie

Przypominamy, że w przypadku, gdy kierujący samochodem ciężarowym wyprzedza na autostradzie lub drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu przeznaczonych dla danego kierunku ruchu, musi się liczyć z nałożeniem na niego mandatu karnego w wysokości 1000 zł i 8 punktów karnych. W przypadku popełnienia ponownie tego samego wykroczenia mandat karny wzrośnie do 2000 zł i do konta kierowcy zostanie dopisanych  kolejnych 8 punktów karnych. Kierowca po przekroczeniu 24 punktów zostanie skierowany na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.

Przewinienie na drodze z trzema pasami dla danego kierunku ruchu (lub szerszej) oznacza niższą karę. Gdy kierujący na takiej trasie złamią przepisy o obowiązku korzystania wyłącznie z dwóch pasów ruchu, to wówczas muszą liczyć się ze "wzbogaceniem" konta o 6 punktów karnych, a kwota mandatu wynosi 500 zł. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.